Trápi vás trasenie volantu počas jazdy či pri brzdení? Príčin môže byť hneď niekoľko

20829
Zdroj: PIXABAY

Trasenie volantu patrí medzi veľmi nepríjemné javy počas jazdy autom. Okrem toho, že ide o nepríjemnú, v niektorých prípadoch až nervy drásajúcu situáciu, je tento problém navyše nebezpečný a tiež škodí vášmu vozidlu.

So situáciou, kedy sa počas jazdy trasie volant akoby mu bola zima, sa stretlo už mnoho šoférov, skúsených aj neskúsených. Technicky zdatnejší motoristi však určite rýchlo odhalia príčinu tohto problému, tí menej zdatní však na problém tak ľahko neprídu. Poďme sa teda pozrieť na to, aké problémy môžu spôsobovať, že sa volant vášho vozidla za jazdy trasie.

Zle vyvážené kolesá:

Zdroj: PIXABAY
Zdroj: PIXABAY

Medzi najčastejšiu príčinu tohto problému patria zle vyvážené kolesá. Nie vždy je však chyba v majiteľovi auta a zlom uskladnení pneumatík. Mnoho šoférov si totiž nechá vyvážiť zimné a letné pneumatiky s diskami, pričom pri sezónnej výmene kolies ich opätovne nevyvážia. Každopádne by sa kolesá mali vyvažovať pri každej výmene, bez ohľadu na to, ako dobre sú uskladnené.

Chybu však nemusí spôsobiť len šofér, ale aj pracovníci pneuservisu v ktorom ste si nechali kolesá vyvážiť a prezuť. Niektorí z nich totiž umiestňujú závažia na vyváženie kolies nesprávne, čo má za následok už spomínaný problém.

Vyvažovacie závažia by sa mali vždy nachádzať len na jednom mieste a len na jednej strane disku. V prípade, ak vyvažovacie zariadenie vyžaduje hodnotu už proti nanesenému závažiu, môže to znamenať len dve veci. Buď to ide o koleso, ktoré nie je v poriadku alebo je problém v samotnom zariadení.

Nesprávne vyvážené kolesá však okrem spomínaného trasenia volantu vedú aj k nerovnomernému opotrebovaniu pneumatík, čo môže výrazne skrátiť ich životnosť. Práve to je dôvod, prečo by ste vyvažovanie kolies nemali brať na ľahkú váhu.

Poškodený disk:

Zdroj: PIXABAY
Zdroj: Pixabay

Poškodený či krivý disk je ďalším problémom, ktorý môže spôsobovať preberaný problém. Takýto disk je v niektorých prípadoch možné vyrovnať alebo opraviť, ale len v prípade, ak nie je úplne zničený. Často sa však stáva, že disky vyzerajú na oko v poriadku aj napriek tomu, že sú krivé. Našťastie zistiť či sú disky poškodené alebo nie, je pomerne jednoduché.

V prípade, že ste si správnym vyvážením kolies 100% istý, stačí prehodiť zadný pár kolies za predný. Ak problém s trasením volantu prestane, prišli ste na to, že sú disky vášho vozidla krivé. Ak však trasenie aj naďalej pretrváva, je potrebné skontrolovať, či nemáte krivé všetky štyri disky a následne hľadať chybu inde.

Poškodené komponenty podvozku:

Zdroj: PIXABAY
Zdroj: PIXABAY

Ak viete, že sú kolesá správne vyvážené a v poriadku, môže za nepríjemným javom spôsobujúcim trasenie volantu stáť poškodenie niektorého z komponentov podvozku. V tomto prípade by ste mali skontrolovať čapy riadenia, tlmiče, silentbloky ramien, pružiny, náboje kolies či vymedzovacie krúžky.

Volant sa trasie len pri brzdení:

Zdroj: PIXABAY
Zdroj: PIXABAY

Pokiaľ sa na vašom vozidle vyskytol práve tento problém, nie je potrebné kontrolovať žiaden zo spomenutých komponentov. V tomto prípade sa bude problém určite týkať brzdového systému vozidla. Najčastejšie tento problém spôsobujú zvlnené kotúče, ktoré sa prejavujú chvením bŕzd, pričom toto chvenie sa prenáša aj na samotné riadenie automobilu. Oprava je veľmi jednoduchá a v závislosti od typu vozidla a kotúčov aj pomerne lacná.

Ďalším komponentom brzdového systému, ktorý môže spôsobovať trasenie volantu sú brzdové platničky. Tie sa v prípade opotrebovania môžu prejavovať rovnako ako zvlnené kotúče, no tento jav je sprevádzaný aj nadmernou hlučnosťou brzdového systému. Rozdiel medzi zvlnenými kotúčmi a opotrebovanými platničkami tak spoznáte jednoducho, pomocou sluchu.

Mrkni naše nové video: