TEST: Seat Arona | Beats či ne-Beats?

331

Seat uviedol na trh Aronu v limitovanej edícii Beats. Je zameraná skôr na mladšiu klientelu, ktorá ocení nielen výkonný audiosystém, ale aj farebné doplnky a celkovo veselú vizáž exteriéru.

Mestské crossovery sú v súčasnosti v kurze a často nahrádzajú verzie kombi. Za všetko hovorí štatistika registrácií nových vozidiel na slovenskom trhu. Modelu Arona sa v roku 2018 predalo vyše dvakrát viac ako Ibizy, z ktorej vychádza.

Táto kombinácia farieb mu pristane.

S oranžovou čiapkou

Dizajnu Arony sa dá sotva niečo vytknúť. Auto vďaka krátkym previsom pôsobí zboku kompaktne, spredu, naopak, vynikne jeho nadpriemerná šírka. Offroadový vzhľad mu dodávajú nielen plastové doplnky na nárazníkoch, ale aj pomerne veľká svetlá výška prekonávajúca väčší model Ateca. Ostro rezané tvary tmavej karosérie a oranžová strecha oddelená striebornou lištou s písmenom X vytvárajú zaujímavý kontrast.

Arona je na pomery triedy nadpriemerne široká.

Menej odvahy

Interiér sa nesie v konzervatívnejšom duchu. Jednoduchú palubnú dosku tvoria tvrdé plasty a rozmerná strieborná lišta na jej spodnej časti pôsobí fádne. Pekne riešený je panel ventilácie a stredového tunelu. Zaujme aj digitálny prístrojový panel s rôznymi možnosťami zobrazenia údajov. Ovládanie infotainmentu bolo napriek 6,5–palcovej uhlopriečke displeja pohodlné.

Interiér je konzervatívny, oranžové prvky mu však dodávajú sviežosť.

Posed za volantom je ukážkový. Páči sa mi nízke umiestnenie sedadla s dopredu vystretými nohami podporené širokým rozsahom nastavenia volantu, u ktorého by viac vynikol hrubší veniec. Sedadlá sú elegantne čalúnené kombináciou pevnej látky a alcantary s oranžovým prešitím a výrazným logom Beats. Majú dostatočne dlhé sedáky aj operadlá, ale ocenil by som nastaviteľnú bedrovú opierku. Prekvapil ma veľkorysý priestor v oblasti ramien porovnateľný s autami nižšej strednej triedy. Bohaté presklenie zabezpečuje výborný výhľad všetkými smermi.

Digitálny prístrojový panel sa dostáva aj do nižších tried.

Pozornosť upútali chýbajúce madlá nad oknami a osvetlenie vzadu, rovnako aj dotykové odomykanie auta iba na strane vodiča.

Beats

Arona je ozvučená audiosystémom Beats by Dr. Dre so šiestimi reproduktormi a subwooferom v batožinovom priestore. 300W systém produkoval pomerne slušný zvuk. Slabinou je však uchytenie reproduktorov vo dverách, ktoré pri vyššej hlasitosti zvykli rezonovať. Zamrzel jediný USB vstup, ktorý som kvôli chýbajúcej navigácii využíval na prepojenie mobilného telefónu s infotainmentom s podporou Android Auto.

Vyššie ťažisko cítiť

Podvozok Arony je pomerne tuhý, s nerovnosťami sa však vyrovná so cťou a zachováva si vysokú úroveň pohodlia. V zákrutách sa auto skoro nenakláňa a dokáže ich prejsť pomerne vysokou rýchlosťou. Vyššie položené ťažisko je však trochu cítiť a nedotáčavosť sa prejaví skôr ako na sesterskej Ibize.

Predné sedadlá sú pohodlné a udržia telo aj v zákrutách.

Litrový trojvalec autu postačoval, automatická prevodovka sa ho však snažila podtáčať a tým predlžovala odozvu na stlačenie plynového pedálu. Tento neduh dokázala eliminovať zmena režimu DSG prevodovky na športový. Spokojný som bol s riadením a presne dávkovateľnými brzdami. Nemôžem sa sťažovať ani na spotrebu, ktorej priemernú hodnotu som pri svižnej jazde udržal na hodnote 6,5 litra na 100 km.

Verdikt

Beats či ne-Beats? Výkonný audiosystém je určite plusom a poteší aj veselý styling karosérie. Seat však ponúka množstvo ďalších kombinácií motorov a výbavy, z ktorých si každý dokáže vybrať tú „svoju“ Aronu.

Základná cena modelu – Seat Arona Beats 1,0 ECO TSI 95: 17 660 €
Základná cena testovanej verzie – Seat Arona Beats  1,0 ECO TSI 115 DSG: 19 810 €
Záruka: 6 rokov/100 000 km alebo 150 000 km

Registračná daň: 90 €

Technické údaje 
Motor
Typ motora:radový, zážihový
Valce/ventily:3/12
Zdvihový objem [cm3]:999
Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]:85(115) / 5000 - 5500
Najvyšší krút. moment [Nm/ot./min.]:200 / 2000 - 3500
Prevádzkové vlastnosti
Maximálna rýchlosť [km/h]:182
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]:10
Spotreba - kombinovaná (WLTP)[l/100 km]:6,0 - 6,4
Rozmery a hmotnosti
Batožinový priestor [l]:400
Objem nádrže [l]:40
Prevádzková hmotnosť [kg]:1212
Rozmer pneumatík:205/55 R17
Dĺžka [mm]:4138
Šírka [mm]:1780
Výška [mm]:1552
Rázvor [mm]:2566