Renault sa zbláznil. Uvedie 24 nových modelov do roku 2025, aj novú päťku!

2634

24 nových vozidiel bude rozdelených do rôznych značiek skupiny Renault – Renault, Dacia, Alpine, Lada a nová značka mobility Energize – a bude zameraných na ziskové a populárne segmenty B a C. Desať vozidiel, vrátane siedmich modelov Renault, bude plne elektrických.


Prvými modelmi odhalenými v rámci nového plánu sú znovuzrodený Renault 5 EV, koncept SUV Dacia Bigster v segmente C, oživená Lada Niva pre ruský trh a plány na tri plne elektrické modely Alpine: hot hatch, crossover a nástupca modelu A110.

Zdroj: TS Renault
Zdroj: TS Renault

Strategický plán navrhol nový šéf spoločnosti Luca de Meo, ktorý ho nazval „hlbokou transformáciou“ obchodného modelu spoločnosti Renault. Zameranie skupiny Renault sa presunulo z maximalizácie objemu na zvyšovanie hodnoty – a ziskovosti – vozidiel. Pozornosť sa bude venovať aj elektrickým a elektrifikovaným vozidlám.

Zdroj: TS Renault
Zdroj: TS Renault

Nová päťka

A teraz k tomu príjemnému: Renault označuje novú päťku skôr ako prototyp, než ako koncept. To znamená, že produkčná verzia sa pravdepodobne nebude vyhýbať jeho retrofuturistickému vzhľadu.

Zdroj: TS Renault
Zdroj: TS Renault

O novej R5 sa toho zatiaľ veľa nevie, z technických údajov konkrétne vôbec nič. Šéf spolončnosti, Luca de Meo, však hovorí, že pôjde o elektromobil „za cenu, ktorú si bude môcť dovoliť veľa ľudí.“

S uvedením novej 5-ky sme tiež v kuloároch započuli, že má automobilka v pláne oživiť aj jeho predchodcu, Renault 4, ktorý sa stal ikonickým nielen pre svoje pôsobenie na francúzskom a španielskom trhu, ale napríklad aj kvôli tomu, že bol obľubeným vozidlom Pabla Esobara. To ste netušili, však?

Mrkni naše nové video: