Zima klope na dvere, nenechajte sa zaskočiť!

362

Dni sa skracujú, ráno vychádzame za šera a domov sa často vraciame už po tme. Zamračená obloha mnohokrát neponúka veľa svetla ani cez deň. K tomu treba prirátať ranné opary a časté hmly.

Skrátka, zima sa nezadržateľne blíži a s ňou aj čľapkanica a prvý sneh. Na tieto špecifické podmienky na cestách sa však dá pripraviť! Šoféri by sa na blížiace sa obdobie mali nastaviť najmä mentálne a treba byť ostražitejší. Prekvapiť vás môžu napríklad aj úseky s popadaným lístím, ktoré je poriadne klzké hlavne v zákrutách.

Čas prezúvania 

Koncom jesene silnejšie fúka a nebezpečný môže byť najmä nárazový vietor. Škody však môžu napáchať aj nočné a ranné mrazy, pričom premrznuté zvyknú byť hlavne mosty. Tomuto všetkému treba prispôsobiť štýl a rýchlosť jazdy.

Prezuť na zimné pneumatiky by mala byť samozrejmosť. Tie na auto od jesene do jari jednoducho patria, a to aj v tom prípade, ak na snehovú pokrývku za celú túto dobu ani nenarazíme. Na studených a premrznutých cestách letná zmes nefunguje, je tvrdá, stráca priľnavosť, brzdná dráha sa zväčšuje a jazda prestáva byť bezpečná.

Kvapaliny a náplne

Zaprášené a zamastené vnútorné strany skiel treba utrieť vhodnými prostriedkami a obrúskami, vďaka čomu sa zbavíte nežiaducich odleskov napríklad od svetlometov okolitých áut. Utrite aj všetky tri spätné zrkadlá – to vnútorné na sebe zvykne mať šmuhy od prstov a dlane.

Skontrolujte hladinu chladiacej kvapaliny a zmerajte, prípadne si nechajte zmerať, bod jej tuhnutia. Pred zimou je dobré zájsť do servisu a auto si nechať detailnejšie prehliadnuť, napríklad aj vrátane dobrého fungovania klimatizácie a jej náplne.

S prichádzajúcimi mrazmi súvisí aj výmena kvapaliny do ostrekovačov. Vystriekajte tú letnú a nalejte zimnú, najlepšie neriedenú. Dôležité bude následne aj dostatočne dlhé ostriekanie všetkých skiel, aby sa zimná kvapalina dostala do všetkých hadičiek, teda aj do celej dĺžky hadičky vedúcej k zadnému ostrekovaču.

Príprava je základ 

Textilné koberčeky treba na zimu vymeniť za gumové. Na topánkach si do interiéru prinášame omnoho väčšie množstvo vody, ktorá vsiakne do textílie a koberček môže začať plesnivieť. Podobne praktická je gumová alebo plastová „vanička“ na dno batožinového priestoru.

Skontrolujte škrabku a hodiť sa vám môžu aj štartovacie káble. Keď jazdíte častejšie do hôr, skvelou pomôckou sú aj reťaze. Zlá však nie je ani lopatka, prípadne vedierko s pieskom. V boji proti primrznutiu dverí je dobré ich gumové tesnenie ošetriť glycerínovým olejom