Nový Ford Mustang mieri do Ženevy

181

Automobil, ktorý je azda najznámejším na svete, sa čoskoro dostane na trh v novom kabáte, a to nielen pre Ameriku, ale po prvýkrát aj pre ostatné kontinenty. Budeme si ho teda čoskoro môcť kúpiť aj my, Európania. Budúci rok bude model Mustang sláviť 50. narodeniny. 17. apríla 1964 sa totiž prvýkrát predstavil svetu, a tým sa začala písať kapitola americkej legendy. Tu sú informácie, v akom duchu sa bude niesť jej pokračovanie.

Nový model bude v porovnaní s tým súčasným o 6 milimetrov kratší, o 4 mm nižší a rovnako o 4 mm širší s rázvorom 2718 mm. Novinkou u Mustangu je nezávislé zadné pruženie s hliníkovými kĺbmi oproti starým verziám s pevnou nápravou. Vďaka novej prednej náprave typu McPherson s dvojitým guľovým kĺbom sa na predok dostanú vačšie a účinnejšie brzdy. V ponuke sa budú tri typy bŕzd. Geometria, pružiny aj tlmiče – to všetko bude špeciálne upravené pre lepšie ovládanie auta.

Ford Mustang príde na trh s tromi agregátmi. Prvým by mal byť turbom prepĺňovaný radový štvorvalec 2.3 EcoBoost s výkonom 305 koní a krútiacim momentom cca. 400 Nm dostupným od 2 500 ot./min. Objemovo nad ním sa uhniezdi atmosferická 3,7-litrová V6 poskytujúca 300 koní a 365 Nm. Tento motor sa však údajne na európskom trhu neobjaví. Výkonový vrchol bude tvoriť Mustang GT s atmosferickým päťlitrovým osemvalcom do V s výkonom cez 420 koní a 530 Nm, vďaka ktorému údajne zrýchli z 0-100 km/h pod 5 sekúnd. Motory by mali spolupracovať so šesťstupňovým manuálom alebo automatom s pádlami pod volantom. Neskôr sa očakávajú prevodovky s vyšším počtom stupňov.

Pod plášť Mustangu sa dostanú aj rôzne elektronické vecičky. Napríklad taká nastaviteľná elektronická stabilizácia, launch control, synchronizácia s MyFord Touch, audio Shaker Pro, sledovanie mŕtveho uhla, režimy prevodovky, škrtiacej klapky či riadenia a rôzne iné.

Viac fotografii nového Mustangu nájdete tu.

Ford Mustang šiestej generácie sa objaví na autosalóne vo Švajčiarsku. Predaj sa začne už o niekoľko mesiacov.