Nová Fabia RS bude! Avšak oveľa ostrejšia (a drahšia), ako ste si mysleli

7677

Bude to totiž pretekárske auto! Škoda Motorsport prideľuje svojmu najnovšiemu rely autu postavenému na základe štvrtej generácie modelu Fabia legendárnu kombináciu písmen RS. Škoda Fabia RS Rally2 tým nielenže odkazuje na svojich úspešných predchodcov, ako bola napríklad Škoda 130 RS, ale súčasne nadväzuje na RS rodinu sériových športových modelov českej automobilky.

Nástupca najúspešnejšieho rely auta vo svojej kategórii sa predstaví 14. júna o 19:00 v Mladej Boleslavi.

Zdroj: Škoda Storyboard

Prvá Fabia RS, ktorá jazdí rally

Škoda Fabia Rally2 evo je najúspešnejším rely autom svojej kategórie. Na konte má takmer 1 700 víťazstiev vrátane štyroch triumfov na legendárnej Rallye Monte Carlo a celkovo šesť titulov majstra sveta. Škoda Motorsport dodala svojim zákazníckym tímom viac ako 450 vozidiel, čo jej zabezpečuje tretinový podiel na celosvetovom trhu vozidiel skupiny Rally2. Nástupcu, ktorý je postavený na základoch štvrtej generácie vozidla Fabia s cieľom pokračovať v tejto jedinečnej sérii úspechov, Škoda predstaví 14. júna o 19:00 v Mladej Boleslavi.

Škoda Fabia Rally2 evo
Zdroj: Škoda

Škoda Fabia RS Rally2 je prvým rely variantom modelu Fabia, ktorý má v názve legendárne označenie RS. Tieto dve písmená sú už 48 rokov synonymom úspechu na tratiach rely a na pretekárskych okruhoch celého sveta. Označenie RS, ktoré znamená „Rally Sport“, Škoda prvýkrát použila v roku 1974 a využila ho pri svojich rely špeciáloch Škoda 180 RS a 200 RS. V nasledujúcom roku debutoval legendárny model Škoda 130 RS, ktorý až do roku 1983 zbieral úspechy v medzinárodných súťažiach rely a rovnako tak aj v okruhových pretekoch. V roku 1977 Škoda 130 RS na legendárnom „Monte“ vo svojej triede vybojovala prvé a druhé miesto, pričom na najvyšší stupienok sa dostala aj na Rally Akropolis. Na okruhoch nasledovalo celkové víťazstvo v majstrovstvách Európy cestovných automobilov v roku 1981.

Cestnú Fabiu RS nedostala už tretia generácia. Tá sa musela uspokojiť s edíciou “R5” s bežnými vnútornosťami

Meno nového rely auta navyše nadväzuje na rodinu športových sériových vozidiel Škoda RS, ktorú v súčasnosti tvoria modely Octavia RS, Kodiaq RS a Enyaq Coupé RS iV. Už viac ako dve desaťročia Škoda skratkou RS označuje svoje najšportovejšie sériové modely. Prvým z nich bola v roku 2000 Octavia RS, po ktorej nasledovali dve generácie RS modelu Škoda Fabia. V roku 2003 sa prvá Fabia RS, vychádzajúca z prvej generácie tohto modelového radu, stala homologačným základom pre práve predstavený rely špeciál Fabia WRC. V roku 2010 mal premiéru ďalší variant modelu Fabia RS, ktorý vychádzal z druhej generácie tohto vozidla a ktorý bol ponúkaný aj s karosériou Combi.

Svetovú premiéru môžu fanúšikovia sledovať naživo na stránkach ŠKODA Motorsport .