Niektoré alkoholové testery sa dajú oklamať. Ako?

2942
Zdroj: Pixabay

Policajné alkoholové testery sú extrémne citlivé a presné. Oklamať ich je takmer nemožné. Ak však ide o “predtest,” ten je možné oblafnúť.

Stalo sa vám niekedy, že ste si museli v priebehu policajnej kontroly “fúknuť” do Drägera? Nám asi každý rok počas Veľkej noci a v čase festivalov. Pri náhodných kontrolách policajti nepoužívajú vždy klasický test s plastovou trubičkou. Niekedy vám povedia, aby ste na tester fúkli len tak. Vtedy ide o predtest.

Americkí vedci zistili…

Výskum vedcov z univerzity St. Luke v Pennsylvánii odhalil, že práve tento “predtest” je možné čiastočne zmanipulovať a znížiť si tak zistený objem alkoholu v dychu. Kľúč k tejto “manipulácii” je pritom stále dostupný. Ide totiž len o techniku dýchania.

Zdroj: Polícia SR FB

 

Cieľom je ochladiť vzduch. Studený vzduch je totiž schopný naviazať menej alkoholu ako teplý vzduch. Ak sa vám teda podarí vydychovaný vzduch schladiť, dokážete znížiť objem alkoholu v dychu až o 20%. Stačí len jednoducho hyperventilovať.

Zima je dôležitá

Ak je vonku letný 30 stupňový večer, budete potrebovať poriadnu dávku šťastia. Zvýšiť šancu si však môžete aj vypitím poriadne studenej vody. Tá dokáže tiež pomôcť pri znižovaní teploty vydychovaného vzduchu.

Zdroj: Pexels
Zdroj: Pexels

Pozor na typ testeru

Rozhodne vás nechceme podporovať v tom, aby ste pred šoférovaním pili alkohol. To v žiadnom prípade. Stále platí, že na základe štatistík PZ SR je alkohol prítomný pri asi každej desiatej nehode. Navyše, ak ste pili, našu slovenskú nulovú toleranciu prekročíte vždy. A ak budete javiť známky opitosti, policajt vám aj tak naordinuje klasický test s trubičkou, kde prístroje merajú aj teplotu vzduchu a objem alkoholu vedia prepočítať. V zahraničí, kde existuje tolerancia, vám však jedna-dve znížené desatinky môžu zachrániť viac ako len bankový účet.