Najdrahším autom na svete je Rolls Royce Sweptail

Za jediný vyrobený exemplár inšpirovaný 20. rokmi minulého storočia si výrobca opýtal viac než 11 miliónov eur.

8373

Čas od času vás informujeme o tých najexkluzívnejších vozidlách planéty, za ktoré si výrobcovia účtujú astronomické sumy. Exkluzívne autá, ktoré vytvorili ľudia ako Christian Von Koenigseeg alebo Horacio Pagani nezriedka presiahnu hodnotu milión eur. Za „priemerný“ exemplár modelu Chiron si Bugatti účtuje astronomických 2,5 milióna eur. Presiahnuť túto hranicu možno už len veľmi ťažko, no napriek tomu sa našla automobilka, ktorá to dokázala.

Hovoríme o automobilke Rolls Royce. Tá si pre jedného zo svojich najvýznamnejších zákazníkov na zákazku pripravila jediný exemplár modelu s názvom Rolls-Royce Bespoke Sweptail. Kompletne prepracovaný dizajn karosérie s tými najšpecifickejšími požiadavkami vyvíjala automobilka so zákazníkom niekoľko rokov a výsledok je v celku famózny.

Inšpirovaný minulosťou

Dizajnovo je vozidlo inšpirované extravagantnými tvarmi vozidiel z tridsiatych rokov, konkrétne modelom Rolls-Royce Boat Tail. Dvojmiestne kupé vyniká práve zadnou časťou, ktorá sa podobá tvaru trupu jachty. Za zmienku stoja aj elegantne zapracované zadné svetlomety. V prednej časti zasa dominuje obrovská mriežka chladiča, pravdepodobné najväčšia akú Rolls-Royce použil v posledných rokoch. Mriežka bola frézovaná z jedného kusu hliníka a ručne vyleštená do finálnej podoby.

Okrem množstva exkluzívnych detailov v interiéri pasažierov poteší aj obrovská presklená strecha. Podobne ako exteriér aj interiér vozidla bol navrhnutý presne podľa požiadaviek zákazníka. Krivky dreveného obloženia, kožené čalúnenie aj tvar sklenenej lišty si zákazník navrhoval sám v spolupráci s dizajnérmi Rolls Royce.

Prejdime k cene a odporúčame vám radšej si sadnúť. Rolls-Royce si za výrobu tohto, zrejme najexkluzívnejšieho vozidla v histórii, vypýtal čiastku presahujúcu jedenásť miliónov eur. Hoci je suma za toto vozidlo astronomická, netreba zabúdať, že z dlhodobého hľadiska ide o skvelú investíciu.