MINI chystá svoj najsilnejší model všetkých čias

340

Súčasná generácia trojdverového MINI je tu od roku 2015 a nedávno prešla modernizáciou. Svoje posledné slovo však ešte nepovedala. Na rade je ultimatívna verzia John Cooper Works GP.

Koncept GP automobilka predstavila už v roku 2017 na autosalóne vo Frankfurte, no až na budúci rok sa dočkáme sériového modelu. Podľa prvých informácií sa skutočne máme na čo tešiť. Výkon najsilnejšej verzie tohto modelu by totiž mal presahovať 300 koní, čo z neho urobí najsilnejšie cestné MINI všetkých čias. Ak ho chcete, musíte byť v strehu. Vznikne len 3000 kusov, pričom každý predchodca sa vypredal skôr, ako sa začal jeho oficiálny predaj.

Čisto šoférske náčinie

Výrobca sľubuje, že každý, kto sa dostane za volant jedného z týchto exkluzívnych a extrémne atletických vozidiel, sa môže tešiť na nefalšované potešenie z jazdy a na pretekársky pocit, ktorý nepozná kompromisy. Najmä na okruhu, kde sa bude v najbližších mesiacoch testovať zladenie celého vozidla. Presne ako to vychádza z tradície John Cooper Works, aj v tomto prípade sa podvozok dokonale naladí podľa potrieb mimoriadne vysokého výkonu nového motora. Jasne určené aerodynamické vlastnosti a znížená hmotnosť doplnia potrebné technológie pohonu a podvozka, čím vznikne optimálny celok, ktorý poskytne vzrušujúce výkonné vlastnosti.

Technológie z motoristického športu

Dôsledné použitie technológií a skúseností z motoršportu kladú silný základ pre boj s časom. Na porovnanie poslúži špičkový atlét predošlej generácie MINI. Predchádzajúci model MINI John Cooper Works GP dosiahol na legendárnej Severnej slučke okruhu Nürburgring čas 8:23 minúty. To je menej než mnohé športové vozidlá z vyšších tried. MINI tak nadväzuje na dlhú tradíciu porážania väčších konkurentov. John Cooper, konštruktér monopostov F1, dokázal s týmito vozidlami porážať aj oveľa výkonnejšie vozidlá a to priamo na ich ihrisku. Svedčia o tom aj tri celkové víťazstvá
na Rely Monte Carlo.

Nový model MINI John Cooper Works GP vychádza z rovnakých princípov hlboko zakorenených v športových génoch značky MINI, ktoré vytvárali výnimočné pretekárske stroje. Novinka prináša tieto vlastnosti do najextrémnejšej formy. Jeho predchodca vznikol v roku 2006 v limitovanom počte 2 000 kusov, pričom išlo o model MINI Cooper S doplnený o prvky John Cooper Works Kit. Od začiatku išlo o vozidlo, ktoré sa stalo vyhľadávaným zberateľským artiklom.