Mestský crossover Porsche Macan Turbo dostal motor z Audi RS5

251

Nové Porsche Macan Turbo má síce od svojho predchodcu o 700 „kubíkov“ menší motor, no je rýchlejšie než kedykoľvek predtým. Pod kapotu sa totiž nasťahovala rovnaká jednotka, ktorá poháňa ostré Audi RS5. A je to poznať.

Predošlé vyhotovenie Porsche Macan Turbo poháňal 3,6-litrový benzínový šesťvalec. Ten aktuálne nahrádza 2,9-litrový dvojnásobne preplňovaný šesťvalec s výrazne rozdielnou koncepciou rozloženia komponentov.

Toto auto zvládne šprint na stovku rýchlejšie než dvanásťvalcové Ferrari 612 Scaglietti.

Načo?

Dobrá otázka. Nový motor ktorý využívajú aj modely Cayenne a Panamera má totiž dvojicu turbodúchadiel uloženú priamo medzi valcami. Toto riešenie dokáže vylepšiť reakciu motora na zošliapnutie plynového pedálu. Nejde o žiadne revolučné riešenie, keďže podobný prístup využívajú aj osemvalce od Mercedes-AMG či BMW divízie M.

Výkon narástol síce len o 38,5 konskej sily, no finálny výkon 323 kW/440 koní je na mestský crossover poriadna nálož. Nový motor taktiež disponuje krútiacim momentom 550 Nm v rozsahu už od 1800 do 5600 ot./min. Tieto čísla dokážu katapultovať verziu Turbo na stovku v priebehu 4,3 sekundy. To je o dve desatiny rýchlejšie než to dokáže Ferrari Scaglietti s veľkým motorom V12 a o tri desatiny rýchlejšie než v prípade predošlého modelu.

Porsche mágia

Nový Macan Turbo prichádza s prepracovaným podvozkom. Vylepšeniam sa nevyhli ani brzdy, ktoré využívajú technológiu Porsche Surface Coated Brakes (PSCB), ktoré sú k dispozícii už v základnej výbave. Povrch brzdových kotúčov je obohatený o karbid volfrámu pre zrýchlený brzdný účinok a eliminovanie emisií z brzdových kotúčov až do výšky 90 percent.

To sú celkom dobré správy, keďže samotné auto má hmotnosť 1945 kilogramov. „Na ulici“ ich spoznáte podľa lesklej úpravy diskov a bielym brzdovým strmeňom. Vzduchové odpruženie bude však za príplatok a taktiež karbón-keramické brzdy V základnej výbave však počítajte s pohodlným párom predných sedadiel s 18-timi rôznymi smermi nastavenia.