Mercedes-Benz EQS bude elektrickou triedou S a príde v roku 2022

407

Očakávaná elektrická vlajková loď značky Mercedes-Benz EQS bude stáť na úplne novej platforme a mala by sa postaviť na vrchol vznikajúcej elektrickej ofenzívy značky.

Do roku 2022 by mala značka uviesť na trh až 10 modelov s označením EQ a tým sa stať jedným z najvýraznejších hráčov na trhu. Mercedes-Benz EQS by mal v ponuke doplniť už aktuálne dostupné elektrické SUV EQC a na ženevskom autosalóne predstavenú osobnú dodávku EQV.

Je taktiež vysoko pravdepodobné, že konceptuálnu podobu EQS spoznáme už na jesennom autosalóne vo Frankfurte, ktorý sa odohrá už o niekoľko týždňov.

Vlastná platforma

Na rozdiel od SUV EQC by mala vlajková loď EQS stáť na platforme vyvinutej exkluzívne pre daný model. Elektrický crossover EQC totiž stojí na upravenej platforme stredne veľkého SUV GLC. Britský portál AutoExpress taktiež uvádza, že EQS bude jedným z prvých modelov, ktoré využijú novú modulárnu platformu momentálne vyvíjanú v centrále Mercedes-Benz v Stuttgarte.

Nová architektúra ponúkne škálovateľné rozmery, jej konštrukcia využije zmes ocele, hliníka a uhlíkových vlákien a bude vhodné pre širokú aplikáciu. „Ide o platformu určenú výhradne elektrickým modelom. Bude použitá hlavne v prípade veľkých modelov či pre SUV. Koľko rôznych karosárskych úprav plánujeme použiť v prípade tejto platformy? Možno okolo piatich“, prezradil pre britský AutoExpress vysoko postavený manažér automobilky začiatkom roku 2019.

Modulárna efektivita

Tento zdroj taktiež potvrdil, že model [EQS] nebude vyžadovať separátnu výrobnú linku. Bude ho teda možné vyrábať priamo popri novej generácii triedy S v novej továrni značky označenej ako „Factory 56“ v Stuttgarte. Na to má samozrejme automobilka veľmi dobrý dôvod.

„Zákaznícky dopyt v horizonte troch či piatich rokov je extrémne ťažké predpovedať, preto požadujeme flexibilitu“ doplnil zdroj z radov značky. Meno EQS bolo už samozrejme registrované ako obchodná známka. Mercedes-Benz už samozrejme pripravuje aj širokú ponuku variantov od EQS 350 až po EQS 600, čím naznačuje bohatú ponuku výkonov.

Špionáž

Prototyp, ktorý sa podarilo zachytiť špionážnym fotografom na cestách v Nemecku sa na prvý pohľad svojou veľkosťou a siluetou podobá na štvordverové kupé CLS s nízkou strechou a krátkymi prevismi karosérie. Dlhý rázvor môže byť tiež náznakom širokého využitia potenciálu „elektrickej“ platformy, ktorá je vďaka menej zložitej konštrukcii flexibilnejšia a ponúka širšie limity než klasická so spaľovacím motorom.

Nový sedan by mali poháňať motory z SUV EQC, čo by znamenalo umiestnenie elektromotora na obe nápravy vytvárajúc pohon všetkých kolies a výkon za hranicou 400 koní. Nová platforma by taktiež mohla ponúknuť viac priestoru pre batériu, čo by znamenalo dlhší dojazd a viac než (aktuálne ponúkanú) 80 kWh kapacitu.

zdroj: AutoExpress, Automedia