Kupujete jazdené auto? Takto sa vyhnete podvodom

3098

Vďaka našim tipom nebudete mať z kúpy jazdeného auta hlavu v smútku.

Vďaka inzerátom sa dostanete ku skvelým autám za zlomok ceny. Ak vám nevadí, že vám niekto vysedel sedadlo a auto už má prvé kilometre za sebou, je kúpa jazdenky ideálnou voľbou. Na rozdiel od nového auta, pri jazdených sa môžete stať obeťou tých najrôznejších podvodov. Viete, ako hovorí Norika. Nedajte sa, ehm, oklamať. Vďaka našim radám to budú mať podvodníci oveľa ťažšie.

Zdroj: YouTube
Zdroj: YouTube

Pozor na odometer

Stočené kilometre sú tou najbežnejšou ohranou platňou jazdených automobilov. V Nemecku má podľa odhadov polície upravované odometre až tretina jazdených áut. Podvodníci sa pritom posunuli ďalej, keďže digitálne čísla ťažko stočíte manuálne. Okrem preprogramovania riadiacej jednotky dnes podvodníci falšujú aj servisnú knižku. Podvod najjednoduchšie odhalíte vďaka online záznamom z STK a EK, do ktorých technici vždy zapisujú aj stav najazdených kilometrov.

ŇiGdY ňEbÚraNé

Spôsobov, akými sa dá zakryť nehoda, je veľa. Ak predošlý majiteľ zničil auto na totálku, niekedy sa nahrádzajú celé časti karosérie a zvárajú sa na miestach, kam by bežného človeka nikdy nenapadlo sa pozrieť. Takúto veľkú námahu so zakrývaním si podvodníci dávajú zväčša pri drahých autách. Ak si idete kupovať auto, vždy je lepšie zobrať ho pred kúpou na obhliadku do servisu, kde odborníci vedia zhodnotiť jeho skutočný stav.

Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube

Ak by sa vám to neoplatilo, pretože kupujete niečo lacnejšie, pozrite sa vždy minimálne na odtiene laku na jednotlivých častiach karosérie. Rozdielny odtieň značí, že auto rozhodne absolvovalo výmenu súčiastok. Ďalšie nezrovnalosti dokážu odhaliť nerovnomerné medzery medzi častami karosérie.

Zdroj: Photodune.com
Zdroj: Photodune.com

Pýtajte sa veľa

Ak ste laik, najjednoduchším spôsobom, akým odhalíte manipuláciu s autom, je odhaliť podvodníka. Pýtajte sa veľa otázok a sledujte nielen čo vám predajca odpovie, ale aj ako s vami komunikuje. Úsečné odpovede a snaha uponáhľať celý predaj by vám mala prísť divná a mali by ste byť o to opatrnejší. I keď sa hovorí, že pri kúpe auta by ste sa nemali spoliehať čisto na emócie, pocit, ktorý budete mať z komunikácie s predajcom, by ste rozhodne mali brať do úvahy.