Klasické MINI s elektromotorom? Už ich upravuje aj priamo automobilka

985
Zdroj: MINI

Elektromobily s tvárou klasickej ikony. Automobilka MINI reštauruje svoje klasické kusy a dáva do nich batérie.

Vedeli ste, že pôvodné MINI navrhli tak, aby poskytlo mobilitu za čo najmenšie peniaze? V roku 1959, kedy sa dostalo na trh, trpela Európa povojnovými výdavkami a rastom cien. Vytvoriť preto auto, ktoré malo slúžiť za málo peňazí, bolo kľúčom k úspechu. Aj preto sa stalo ikonou.

Zdroj: MINI
Zdroj: MINI

O viac ako 60 rokov neskôr už MINI rozhodne nepatrí medzi cenovo najdostupnejšie značky. Avšak, status ikony si zachováva. A aby toho nebolo málo, ohlásilo novú stratégiu. Popri výrobe súčasných modelov sa začne venovať elektrifikácii klasických modelov.

Zdroj: MINI
Zdroj: MINI

Tieto úpravy sa nazývajú Electromod. Ide o typ úpravy, pri ktorom sa auto nereštauruje do pôvodného stavu, ale popri obnovovaní sa mu vymení pohon za elektrický. Vďaka tomu budú môcť aj historické modely MINI čerpať výhody dnešných elektrických áut. Navyše, históriu sa na cestách podarí udržať o to dlhšie.

Zdroj: MINI
Zdroj: MINI

Na rozdiel od mnohých ďalších úpravcov, MINI svoje staršie autá prerába tak, aby bola úprava vratná v prípade, ak by sa sa zákazník rozhodol uviesť auto do pôvodného stavu. Rovnako si zakladajú na tom, aby sa nezmenilo nič na motokárovom zážitku z jazdy, ktorý je pre MINI typický. Čiže zachovanie histórie a aj charakteristiky, akurát s voltom namiesto oktánu.

Zdroj: MINI
Zdroj: MINI

Elektrické trhače asfaltu ale nečakajte. Pod kapotou modifikovaných MINI bude elektromotor s výkonom 120 koní, ktorý dokáže auto rozhýbať z 0 na 100 km/h za 9 sekúnd. Na jedno nabitie zájde 160 kilometrov a batériu bude možné dopĺňať iba výkonom 6,6 kW. Tieto čísla nie sú obrovské, ale vzhľadom na to, že do auta nebude spravený žiaden nevratný zásah, celkom fascinujúce.

Zdroj: MINI
Zdroj: MINI

Ak by ste chceli prerábke podrobiť vaše MINI, museli by ste zájsť priamo do Spojeného kráľovstva. Program MINI Recharge totiž funguje len tam. Zároveň však dostanete unikátne potvrdenie a štítok s unikátnym číslom. Keďže ide o úpravu na zákazku, vaše auto bude jedinečné.