KIA predstavuje nové Niro Plus a teda naozaj, je to strašne vtipný pohľad

1351
Zdroj: TS KIA

KIA dnes odhalila svoj prvý model na špeciálne účely (PBV – purpose-built vehicle) s označením Niro Plus. KIA sa totiž dnes neidentifikuje ako automobilka, ale ako “poskytovateľ riešení trvalo udržateľnej mobility”, takže rozširuje svoju ponuku o modely s jedným, účelovým zameraním, na ktoré sériovky nevyhovujú.


Kia očakáva, že jej PBV modely budú tvoriť dôležitú súčasť mobility budúcnosti.

Zdroj: TS KIA
Zdroj: TS KIA

Vtipný profil, seriózny účel

Firma upravila model e-Niro prvej, v Európe končiacej generácie tak, aby zodpovedalo súčasným nárokom a požiadavkám služieb spolujazdy. Kia Niro Plus sa v prvej fáze uplatní na kórejskom trhu ako bezemisné taxi – jeho predstavenie zároveň nadväzuje na februárovú premiéru vozidla Ray Van, prvého jednomiestneho vanu na kórejskom trhu, navrhnutého na uspokojenie rastúceho celonárodného dopytu po službách balíkových dopravcov.

Zdroj: TS KIA
Zdroj: TS KIA

Niekoľkými vylepšeniami modelu Niro EV teda vzniklo Niro Plus, pripravené naplniť silný dopyt kórejských prevádzkovateľov taxislužieb a služieb spolujazdy. Upravený model s dĺžkou 4385 mm (+10 mm) a výškou 1640 mm (+70 mm) ponúka cestujúcim priestrannejšiu kabínu. Vďaka väčším rozmerom majú vodič aj predný spolujazdec o 65 mm navyše v priestore hlavy; na zadných sedadlách potom rozmery v oblasti hlavy a nôh narástli o 72 mm, resp. 27 mm. K väčšej priestornosti kabíny prispelo aj zoštíhlenie konštrukcií, pretože Niro Plus v porovnaní s pôvodným modelom Niro EV používa tenšie sedadlá a výplne dverí.

Zdroj: TS KIA
Zdroj: TS KIA

K pohodliu a bezpečnosti vodiča výrazne prispieva integrovaný displej typu „všetko v jednom“, kde odpadá potreba používať niekoľko zariadení a obrazoviek. Na displeji sa budú zobrazovať všetky informácie dôležité pre taxikára a jeho pracovné potreby, teda napr. navigácia, taxameter, digitálny ukazovateľ prejdenej vzdialenosti alebo funkcia rozpoznávania hlasu. Systém bude obsahovať aj údaje o dôležitých bodoch záujmu a miesta najbližších dobíjacích staníc pre elektromobily.

Počúvať svojich zákazníkov

Kia plánuje partnersky spolupracovať s miestnymi aj celonárodnými firmami v rámci ponúkania on-line (OTA) softvérových aktualizácií a ďalších služieb. Ale nebojte sa, predaj modelu Niro Plus oznámili aj mimo domáceho, kórejského trhu.

Zdroj: TS KIA
Zdroj: TS KIA

Kia je jedným z prvých vyzývateľov celosvetového segmentu PBV s plánom získať do roku 2030 v tejto oblasti vedúce postavenie. Za týmto účelom firma vyvíja vyhradenú platformu, na ktorej budú postavené vozidlá PBV najrôznejších tvarov a rozmerov v súlade s neustále sa meniacimi potrebami zákazníkov a trhovými trendmi.

Prvý samostatný model kategórie PBV uvedie Kia v roku 2025, keď by mal celosvetový trh s týmito vozidlami dospieť do zrelšej fázy. Prvé vyhradené vozidlo na špeciálne účely bude rozmerovo zodpovedať vozidlám strednej triedy, avšak s možnosťou flexibilných zmien podľa priania zákazníkov.

Automobilka má v pláne pripraviť aj verziu modelu Niro Plus pre súkromných záujemcov, ktorí toto vozidlo využijú pri najrôznejších voľnočasových aktivitách, napríklad pri kempovaní. KIA však nevylučuje, že by z takéhoto auta mohla byť napríklad veľmi efektívna a šetrná dodávka, ktorá by nerobila zbytočne nemotornú prekážku na ceste.

Mrkni naše nové video: