Heuréka! Toyota RAV4 dostala facelift, ktorý vymazal jej najväčšiu slabinu

3057
Zdroj: TS Toyota

Toyota odhaľuje sériu zlepšení nového modelu RAV4 v modelovej verzii 2023. Celý rad zmien je zameraný na väčší komfort na palube vozidla. Zdokonalené sú nové multimediálne systémy a nový digitálny prístrojový štít s možnosťou prispôsobenia podľa potrieb vodiča.

Zlepšenia sa dotýkajú aj bezpečnosti, konkrétne nových funkcií, o ktoré bol rozšírený balík bezpečnostných technológií Toyota Safety Sense.

Zdroj: TS Toyota
Zdroj: TS Toyota

Zmeny sa týkajú celého modelového radu zahŕňajúceho benzínové, hybridné a plug-in hybridné verzie. Výroba Toyoty RAV4 v modelovej verzii 2023 bude spustená v 3. štvrťroku 2022.

Nový infotainment

Nová RAV4 konečne používa multimediálny systém, ktorý patrí do súčasnosti. S novou 10,5-palcovou obrazovkou s vysokým rozlíšením je už v štandarde systém vybavený cloudovou navigáciou pre presné plánovanie trás na základe nepretržite aktualizovaných informácií vrátane dopravných informácií v reálnom čase a udalostí na trase.

Zdroj: TS Toyota
Zdroj: TS Toyota

So štvorročným dátovým balíčkom online služieb Smart Service od Toyoty sú zákazníkom k dispozícii najnovšie multimediálne a navigačné systémy bez nutnosti párovať smartfón s vozidlom.

Bezproblémové používateľské prostredie garantuje doplnková mobilná aplikácia MyT (úprimne, to znie celkom rappersky), pomocou ktorej môže majiteľ sledovať rôzne informácie vozidla, napr. analýzu jázd, stav paliva v nádrži, varovania alebo sledovanie polohy vozidla. Pohodlie zvyšuje štandardná podpora konektivity smartfónov cez Android Auto, resp. bezdrôtová integrácia smartfónov pomocou technológie Apple CarPlay.

Zdroj: TS Toyota
Zdroj: TS Toyota

S vozidlom je možné komunikovať aj pomocou nového palubného hlasového agenta, ktorý reaguje na hlasové príkazy na nastavenie klimatizácie, používanie multimédií, telefonovanie alebo napr. otvorenie a zavretie okien. Agent Hey Toyota, dostupný aj v slovenčine, rozumie prirodzenej reči, takže keď napríklad poviete „Je mi zima“, zareaguje zavretím okien alebo zvýšením teploty klimatizácie.

Na želanie je k dispozícii aj ďalší multimediálny systém s rozšírenou ponukou funkcií pre RAV4 Plug-in. Ten zahŕňa vstavanú navigáciu so spoľahlivým fungovaním aj bez dostupnosti dátového pripojenia. Taktiež rozpoznáva diaľničné značenie, informuje o počasí v danej lokalite a upozorňuje vodiča na nízkoemisné zóny s obmedzením vjazdu.

Zdroj: TS Toyota
Zdroj: TS Toyota

Aj na diaľku

Nová Toyota RAV4 predstavuje ďalšie diaľkové funkcie s dostupnosťou odkiaľkoľvek mimo vozidla. Odpadajú tak klasické obavy, či po opustení vozidla nezostalo otvorené okno, odomknuté dvere alebo zapnuté svetlá – zabezpečenie vozidla možno kedykoľvek ľahko skontrolovať pomocou diaľkových oznámení. Uvedená funkcia je súčasťou štandardnej výbavy všetkých verzií novej RAV4.

Ďalej môžete na diaľku zamykať a odomykať dvere – túto praktickú funkciu využijete v situáciách, keď vozidlo potrebuje dočasne sprístupniť iná osoba bez kľúčov, napríklad kuriér s balíkom alebo obsluha pri vysávaní vozidla. Taktiež možno rozblikať výstražné svetlá na ľahšie vyhľadanie vozidla na veľkom alebo rušnom parkovisku. Uvedené funkcie sú po novom štandardom pre strednú líniu výbavy, spoločne s diaľkovým ovládaním klimatizácie na predhriatie alebo vychladenie kabíny ešte pred odjazdom.

Zdroj: TS Toyota
Zdroj: TS Toyota

Digitálne prístroje a nový lak

Nová RAV4 predstavuje aj nový digitálny panel v kaplnke prístrojov s možnosťou nastavovať spôsob zobrazenia podľa potreby. Veľký 12,3-palcový TFT displej ponúka štyri štýly a tri usporiadania zobrazenia, ktoré umožňujú vodičovi podľa situácie zvoliť najviac relevantné informácie, ako napr. digitálny rýchlomer a digitálne kruhové ukazovatele alebo ďalšie informácie vrátane ukazovateľa eko jazdy, informácií o prehrávaných skladbách alebo zobrazenia adaptívneho tempomatu. Pre uvedené usporiadania sú k dispozícii štyri rôzne štýly (Casual, Smart, Sport a Tough) na dokreslenie atmosféry. Nová jednotka je štandardom pre všetky línie výbavy s výnimkou základného modelu so 7-palcovým panelom združených prístrojov.

Pre všetky línie výbavy hybridnej a plug-in hybridnej RAV4 (s výnimkou verzie Adventure) bude k dispozícii nový odtieň karosérie biela perleťová Platinum. Pre stupeň výbavy Selection (pri oboch verziách) sa predstavuje dvojfarebné vyhotovenie v kombinácii bielej perleťovej Platinum a metalického odtieňa Midnight Black.