Ford predstavuje druhú generáciu modelu Edge

102

Americká automobilka Ford predstavuje novú generáciu veľkého SUV modelu Ford Edge. Na rozdiel od predchodcu má novinka oveľa agresívnejší dizajn, čo ocení predovšetkým mužská časť kupujúcich.

Zákazníci zo Severnej Ameriky si budú môcť nový Edge objednať s jedným z troch benzínových motorov. 2,0-litrový štvorvalec a 2,7-litrový šesťvalec nesú označenie Ecoboost a oba sú dopované turbodúchadlom. Menší má výkon 250 koní, väčší 305. Popri nich sa objaví aj atmosfericky plnený vidlicový šesťvalec s objemom 3,5 litra s bližšie nešpecifikovaným výkonom. S najväčšou pravdepodobnosťou sa z týchto na Starom kontinente bude predávať len benzínový dvojliter.

Modely s pohonom predných kolies disponujú prednou nápravou typu MacPherson, vzadu je nezávislé zavesenie kolies. Výrobca tvrdí, že oproti predchádzajúcej generácii je karoséria až o 26 % tuhšia.

Ako najväčšie SUV z portfólia automobilky (nerátajúc sériu F pre americký trh) bude nový Edge pochopiteľne prešpikovaný rôznymi asistenčnými systémami. Menovite medzi ne patrí napr. adaptívny tempomat, adaptívne elektronické riadenie, sledovanie mŕtveho uhla, parkovacie senzory vpredu i vzadu a držanie vozidla v jazdnom pruhu. Komfort vylepšia vyhrievané všetky sedadlá a bezdotykové otváranie kufra (pohybom nohy). Samozrejmosťou je tiež 8-palcový LCD displej s podporou pre systémy SYNC a MyFord Touch.

Nový Ford Edge sa na trhu objaví začiatkom roka 2015 v štyroch výbavách – SE, SEL, Sport a Titanium.

Nový Ford Edge sa má zakladať na platforme zdieľanej s novým Mondeom. Bude sa predávať vo viac než 100 krajinách.