Ford chystá kladivo na cestné výtlky. Pomôže sofistikovaný asistent

344

Cestný výtlk – nočná mora azda každého vodička, ak sa k tomu pridá zlé počasie a mláky na cestách stretu s nimi sa jednoducho nevyhnete. Ford však prichádza so zaujímavou informáciou. Nočné mory vodičov o neplánovanej návšteve servisu s vybitými čapmi, defektom alebo poškodenou nápravou by sa mohli čoskoro pominúť.

Riešením má byť inteligentný asistent vyvíjaný práve automobilkou Ford, ktorý vás bude v reálnom čase informovať o blížiacom sa nebezpečenstve. Okrem toho vás asistent na displeji infotainmentu upozorní aj na úroveň nebezpečenstva a prípadne navrhne alternatívne trasy.

“Virtuálna mapa cestných výtlkov, v priebehu minúty zaznamená nový výtlk a takmer okamžite varuje ostatných vodičov, že existuje nebezpečenstvo stretu,” vysvetľuje Uwe Hoffman, výskumný inžinier Fordu. “Naše vozidlá už disponujú snímačmi na detekciu výtlkov, no teraz posúvame toto zariadenie na úplne novú úroveň.” dodáva.

Vrcholné modely Fordu ako Mondeo, S-MAX alebo Galaxy už tieto senzory využívajú v spojení s tlmičmi. Tie pri náraze do výtlku v stotine sekundy upravia svoju charakteristiku tak, aby eliminovali prípadné poškodenia.

Inžinieri od Fordu teraz stoja pred neľahkou úlohou, prepojiť tieto snímače s kamerami a internetovými modulmi, ktoré v reálnom čase odošlú informáciu o výtlku do Cloudu, ku ktorému budú mať ostatný vodiči prístup.

Americká automobilka už čoskoro otestuje svoju novú interaktívnu mapu s výtlkmi, ktorá ochráni vodičov pred nechcenou návštevou servisu.