Chystáte sa na STK? Na týchto závadách vyletovali Slováci najčastejšie

3930
Zdroj: Unsplash

Najväčším problémom boli brzdy, no technici odhalili aj iné problémy.

Takmer 1,5 milióna skontrolovaných áut za rok 2021. Taká je bilancia slovenských staníc technickej kontroly, ktorá bola v minulom roku najvyššia v histórii. Za týmto stojí pravdepodobne aj fakt, že niektorí vodiči odložili technickú kontrolu v roku 2020 kvôli pandémii na neskôr a vykonali ju až minulý rok.

Väčšinou dobre

Ako informuje spoločnosť TESTEK, väčšina áut obstála v technickej kontrole bez problémov. Nespôsobilých na jazdu bolo len 1,65% prípadov. Ďalších takmer 12% áut bolo vyhodnotených ako dočasne spôsobilých v dôsledku vážnej chyby. Výrazná väčšina však dostala zelenú bez problémov.

STK Autogratis nalepky 2
Zdroj: redakcia
Zdroj: redakcia

Pozor na brzdy

V kategórii ľahkých áut boli za závažný nedostatok vo väčšine negatívnych prípadov označené brzdy. Dôvodom pre neudelenie spôsobilosti boli až v 51% prípadov. Ďalej nasledovali chyby na osvetlení a odrazových a elektrických zariadeniach, podvozku a jeho príslušenstve, nápravách, kolesách, pneumatikách a zavesení náprav, ostatnom vybavení, riadení a ďalších položkách.

Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

V kategórii ťažkých vozidiel na tom boli chyby veľmi podobne. Akurát ich podiel sa líšil. Problémy s brzdovým systémom boli dôvodom nespôsobilosti až v 59,62% prípadov.