Ak ste si mysleli, že emisie z výfukových plynov sú jediným spôsobom, akým automobily znečisťujú planétu, celkom by ste sa mýlili. Stačí sa len trocha zamyslieť – kam mizne guma zo vzorku zjazdených pneumatík? Veľmi rýchlo prídete na to, že vo forme mikroplastov končí všade navôkol nás.
Tento nový študentský vynález by však mal spomínané znečistenie konečne vychytať.
Ide o polaritu
Zariadenie vyvinul tím unverzitných študentov známy ako The Tire Collective a jedným dychom dodáva, že aj keď sa o nich nehovorí, mikroplasty z pneumatík sú až druhým najrozšírenejším druhom mikroplastov. Častice sa rozptylujú do okolia zakaždým, keď brzdíme, zrýchľujeme a zatáčame, pričom ich odvieva do vodných tokov, potravy, ktorú jeme, alebo aj vzduchu, ktorý dýchame. Táto skupinka študentov tvrdí, že je to taký veľký problém, že budúcnosť znečistenia vozidiel nebude pochádzať z emisií plynov, ale z pneumatík.
Našťastie na túto (zatiaľ) netlačenú problematiku vyvinuli veľmi jednoduché riešenie. Stačilo im na to zistenie, že guma odlietavajúca z pneumatiky je v drvivej väčšine pozitívne nabitá. Zachytávacie zariadenie teda funguje na princípe priťahovania mikročastíc elektrostatickými platňami. Na zachytávanie mikro-bordelu logicky nepotrebujeme veľa energie, táto vecička teda dokáže fungovať aj napájaním zo súčasných alternátorov.
Keďže toto zariadenie potrebuje na svoju funkciu bezprostrednú blízkosť pneumatiky, musí sledovať napríklad aj zatáčanie predných kolies v zákrutách. To znamená potrebu umiestnenia zachytávača na osi kolesa, mimo karosérie – a tu je zatiaľ jediný problém, ktorý študentský projekt má – ide o jeho veľkosť, ktorá zatiaľ nie je úplne uspokojujúca.
Keďže sa však títo študenti stali finalistami prestížnej ceny Jamesa Dysona, je zrejmé, že majú v rukách skutočnú inováciu. Uvidíme v blízkej budúcnosti!
NEPREHLIADNITE: