Za hodinu emisie ako za 1800 km autom. Tieto stroje zakážu, máte ich doma

36596
Zdroj: Unsplash

Kalifornia to s bojom proti spaľovacím motorom myslí naozaj vážne. Zakázané budú aj malé motory.

Boj s emisiami v USA je rôznorodý. Dá sa však jednoznačne povedať, že Kalifornia celý boj vedie. Zákaz spaľovacích motorov v autách je ešte relatívne ďaleko, ale legislatíva myslí aj na iné motory. Od roku 2024 budú zakázané všetky motory kategóre SORE – Small Off-Road Engines – teda malé motory nepoužívané v preprace. V praxi tak nebude možné používať benzínovú motorovú pílu, kosačku, frézu, vysávač lístia či generátor.

Zdroj: Unsplash
Zdroj: Unsplash

Podľa prieskumov je v Kalifornii o 3 milióny viac motorov SORE ako áut. A tieto motory majú podstatne benevolentnejšie, ak vôbec nejaké, emisné štandardy. Štatistiky sú jasné. Podľa výskumu kalifornskej spoločnosti CARB (doslovne Kalifornská rada pre vzdušné zdroje) je napríklad hodinové používanie vysávača lístia rovnakou záťažou pre životné prostredie ako 1780-kilometrová jazda na Toyote Camry z roku 2016. Používanie kosačky sa zas vyrovná 480 kilometrom na Toyote. Za hodinu používania!

Zdroj: Unsplash
Zdroj: Unsplash

Zákon je zatiaľ iba v štádiu prípravy. Ak by prešiel, od roku 2024 sa prestanú spaľovacie motory predávať. Už existujúce, samozrejme, pravdepodobne ostanú v prevádzke. Dôležité bude aj zistiť, či na tento prechod budú elektrické siete pripravené. A ako legislatíva vyrieši otázku generátorov. O plánoch Kalifornie informuje portál Car and Driver.

Mrkni naše nové video: