BMW Group a Great Wall Motors spájajú sily pri výrobe elektromobilov

230

Spoločnosti BMW Group a Great Wall Motor budujú spoločný závod v Číne, kde bude spoločnosť BMW Group vyrábať plne elektrické modely značky MINI. Vysokí predstavitelia miestnej čínskej vlády ako aj spoločností Great Wall Motor a BMW Group dnes oznámili spustenie nového spoločného podniku s názvom Spotlight Automotive Limited.

Závod bude mať štandardnú výrobnú kapacitu až do 160 000 vozidiel ročne a po fáze nábehu prinesie prácu pre 3 000 zamestnancov.

Obaja partneri spoločne investujú sumu približne 650 miliónov eur. Stavba závodu je naplánovaná na roky 2020 až 2022.

Čína „žerie“ elektromobily!

Podujatie sa konalo v meste Zhangjiagang v čínskej provincii Jiangsu, kde sa bude nachádzať aj samotný závod. Dnešná oficiálna inaugurácia znamená ďalší míľnik v spolupráci medzi spoločnosťami Great Wall Motor a BMW Group. Dohodu o spoločnom podniku v pomere 50 : 50 podpísali v lete 2018 v Berlíne v prítomnosti čínskeho premiéra Li Kche-čchianga a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

Okrem výroby sa inovatívny spoločný podnik zameriava aj na spoločný vývoj elektrických vozidiel na najväčšom svetovom trhu z pohľadu elektromobility. Spoločný podnik zahŕňa výrobu budúcich vozidiel značky MINI a zároveň aj niektoré modely značky Great Wall Motor. Po predstavení úplne nového modelu prvej generácie plne elektrického MINI, ktorý sa bude vyrábať v Oxforde a na trh príde v prvom štvrťroku 2020, pôjde o ďalší dôležitý krok smerom do elektrifikovanej budúcnosti značky MINI.

Závod MINI v Oxforde, v ktorom od začiatku existencie značky v roku 1959 vzniklo už 10 miliónov automobilov, zostáva srdcom a domovom výroby vozidiel značky MINI, zatiaľ čo spoločný podnik Spotlight Automotive poskytne dodatočnú kapacitu a flexibilitu.

Prečo práve Zhangjiagang

Mesto Zhangjiagang bolo vybraté ako lokalita pre závod Spotlight pre svoju komplexnú sieť subdodávateľov, skúsenú pracovnú silu a dobrú infraštruktúru. Provincia Jiangsu je zároveň jednou z popredných provincií zameraných na financie, vzdelávanie a technológiu.