Audi SQ5 Sportback je tu! Dostalo veľký šesťvalec a polovičné falošné výfuky

1367
Zdroj: TS Audi

Audi síce predstavilo svoj model Q5 Sportback už na jeseň, na športovejší variant SQ5 sme si však museli ešte chvíľu počkať. Teraz je už asi jasné, prečo – aby toho zmätku okolo pohonných jednotiek nových najrýchlejších Audi nebolo málo, SQ5 Sportback je konečne tu aj so svojím výkonným šesťvalcom… na naftu!

Zatiaľ čo modely SQ7 a SQ8 u nás prešli z dieselového na benzínový pohon, model SQ5 Sportback sa prekvapivo spolieha na sily turbodieselového šesťvalca.

Zdroj: TS Audi
Zdroj: TS Audi

Dáva to zmysel

Pod kapotou sa teda nachádza až trojlitrová véšestka s výkonom 251 kilowattov (341 koní) a krútiacim momentom až 700 newtonmetrov, nie nepodobná tej, ktorú by sme našli v modeli S5 (nie kabrio, to má pre zmenu opäť benzín).

Vidíte tú štvoricu okrúhlych výfukov?
Zdroj: TS Audi

Voľba turbodieselu dáva z dynamického hľadiska – aj z hľadiska zamerania auta – celkom pekný zmysel. SQ5 bude doma predovšetkým na diaľniciach, kde bude jej mild-hybridná pohonná jednotka jednoducho excelovať. Z nuly na stovku sa dostane už za 5,1 sekundy, pričom je SQ5 stále gentlemansky priškrtená na maximálnej rýchlosti 250 km/h.

Podľa tohto nákresu to vyzerá, že pravé koncovky sú len dve – paradoxne tie ľavé.
Zdroj: TS Audi

Práve vďaka svojmu motoru si však bude v kombinovanom cykle posrkávať palivo rýchlosťou len okolo 7 litrov na sto kilometrov. Tohoto výsledku dosahuje aj vďaka 8-stupňovej automatickej prevodovke tiptronic. Príde vám 7 na sto príliš málo? Na želanie si môžete SQ5 Sportback vybaviť aj športovým diferenciálom, ktorý posiela majoritu výkonu na zadnú nápravu.

SQ5 Sportback TDI sa bude vyrábať v závode San José Chiapa v Mexiku a na medzinárodných trhoch sa začne predávať v prvom polroku 2021.

NEPREHLIADNITE:

Mrkni naše nové video: