Alpine A290: Toto je Renault 5 pre náročných!

632

Začiatkom roka Renault predstavil na ženevskom autosalóne nový mestský elektromobil s retro nádychom a historickým odkazom. Renault 5 E-Tech teraz dostáva športový ekvivalent.

Renault 5 je štýlovka určená predovšetkým do mestskej premávky a vpredu umiestnený elektromotor je k dispozícii v troch výkonnostných verziách – 70 kW (90k), 90 kW (122 k) a 110 kW (150 k). Pre tých, ktorým ani toto nestačí je tu špecialita od Alpine!

Elektrický hot hatch 

Alpine A290 GT je prvým elektrickým autom od tejto značky a tiež zaujímavým spôsobom oživuje historické prvky. Máme na mysli predné prídavné svetlá v štýle starých rally áut. V tomto prípade však majú všetky štyri svetlomety svetelný podpis v tvare písmena X, čím sa Alpine ešte viac odlišuje.

Hoci základom ostrého elektromobilu je Renault 5, auto sa zmenilo prakticky od základov. Alpine A290 GT má mierne odlišné rozmery karosérie a hmotnosť “iba” 1 479 kg, čo je vo svete elektrických áut naozaj pozoruhodné.

V rámci interiéru pribudli športové sedadlá a volant. Na ňom sa nachádza aj špeciálne červené tlačidlo OV (overtake), vďaka ktorému vodič okamžite aktivuje plný výkon elektromotora.

Zážitok z jazdy 

Asi aj vás najviac zaujímajú výkonnostné parametre. Základná verzia A290 disponuje elektromotorom s výkonom 130 kW (150 k) a najvyšším krútiacim momentom 285 Nm. Rovnaké parametre ponúkne aj verzia GT Premium.

Ak vám ani toto nestačí, potom sú tu pre vás verzie GT Performance a GTS a tie už ponúkajú výkon 160 kW (220 k) najvyšší krútiaci moment 300 Nm. To sú parametre, ktoré zaručujú zrýchlenie z nuly na stovku za 6,4 sekundy.

Spomenieme ešte batériu a dojazd, pretože aj tieto údaje stoja za pozornosť. Alpine A290 disponuje batériou s kapacitou 52 kWh, ktorá je integrovaná do podlahovej platformy. Maximálny dojazd štýlovej novinky atakuje hranicu 400 kilometrov, pričom akumulátor by sa mal z 20 na 80 % kapacity nabiť za 30 minút.