365 km/h a 7 miliónov vyrobených kusov: Aj to je Škoda Octavia v číslach!

8624
Zdroj: autowp.ru

Na začiatku bola osmička: Octavia (čo v latinčine znamená „ôsma“) bola pri svojom predstavení v roku 1959 ôsmym modelom značky Škoda s pokrokovým nezávislým zavesením všetkých kolies a zároveň tiež ôsmym povojnovým modelom českej automobilky.

Pre Škodovku sa však Octavia postupne stala jasnou jednotkou. Ako jednoznačne najpredávanejší model značky je Octavia srdcom a pilierom modelovej palety Škoda. Má veľkú zásluhu na tom, že sa spoločnosť Škoda Auto podieľa piatimi percentami na HDP Českej republiky.

Zdroj: autowp.ru
Zdroj: autowp.ru

Model Octavia je dostupný v 46 krajinách a vyrába sa v piatich továrňach po celom svete. Jeho úspešný príbeh teraz pokračuje v podobe už štvrtej generácie. Poďme si teraz popri osmičke predstaviť aj ďalšie zaujímavé čísla týkajúce sa tohto modelu.

7 miliónov vozidiel

Od prvej prezentácie modelu v roku 1959 zišlo z výrobných pásov viac ako sedem miliónov exemplárov vozidiel Octavia. Keby sa všetky vyrobené autá zaparkovali bez medzier za sebou, vytvorili by kolónu dlhú 32 200 kilometrov, čo zodpovedá ceste z Mladej Boleslavi do Sydney a späť.

Zdroj: autowp.ru
Zdroj: autowp.ru

Octavia štvrtej generácie ponúka opäť viac miesta ako tá predchádzajúca. Potvrdzuje tým svoju povesť kompaktného vozidla s priestorom a kvalitou vozidla strednej triedy. Nie je tak divu, že Octavia patrí na Slovensku už roky do top trojky najpredávanejších áut. Okrem toho sa dostala na špičku bestsellerov tiež na ďalších 6 trhoch – napríklad v Poľsku, Rakúsku alebo Švajčiarsku a v Česku je lídrom trhu nepretržite už 30 rokov.

Tri najväčšie trhy – Čína, Nemecko a Rusko

Len v roku 2019 bolo zákazníkom po celom svete dodaných 364 000 vozidiel Octavia a Octavia Combi, čo prakticky zodpovedá celkovej produkcii pôvodného modelu Octavia medzi rokmi 1959 a 1971. Prvá novodobá generácia, ktorá prišla na trh v roku 1996, sa vyrábala 15 rokov, počas ktorých zišlo z výrobných pásov viac ako 1,4 milióna kusov.

Zdroj: autowp.ru
Zdroj: autowp.ru

V roku 2019 si bestseller značky našiel najviac zákazníkov v Číne, kde bolo dodaných 78 200 vozidiel, čo predstavuje 21% z celkovej ročnej produkcie modelu. Druhým najväčším odbytiskom tohto úspešného modelu bolo Nemecko. Zamierilo tam 15,45% ročnej produkcie, čo v absolútnych číslach predstavovalo 55 220 vozidiel dodaných zákazníkom. Vďaka tomu bol model Octavia opäť najobľúbenejším importovaným vozidlom v Nemecku. Na ďalších miestach nasledovali Rusko (7,6%), Česko (6,1%) a Poľsko (5,7%).

365 km/h na soľných pláňach Bonneville v Utahu

Výnimočným vývojom prešla veľkosť kolies dostupných pre model Octavia. Štvrtá generácia modelu ponúka 17 rôznych prevedení kolies vo veľkostiach 16 až 19 palcov. Prvá moderná generácia Octavia z roku 1996 pritom ponúkala kolesá veľkostí len 14 až 16 palcov.

Zdroj: Škoda TS
Zdroj: Škoda TS

Pôsobivé sú aj rozmery súčasnej panoramatickej strechy, ktorá vďaka celkovej ploche 1,19 m² skvele presvetľuje interiér. Ohromujúce číslo pochádza aj z roka 2011. Vtedy britský importér s upraveným modelom Octavia s turbomotorom s objemom 2,0 l dosiahol na soľných pláňach v Bonneville v Utahu v Spojených štátoch amerických rýchlosť 365 km/h a stanovil tak rýchlostný rekord.

NEPREHLIADNITE:

Až 20 rôznych senzorov pre asistenčné systémy

S každou ďalšou generáciou narastá tiež množstvo elektroniky vo vozidle. Dáta a informácie pre asistenčné systémy štvrtej generácie bestselleru značky zaisťuje až 20 rôznych senzorov.

Zdroj: autowp.ru
Zdroj: autowp.ru

Vďaka tomu môže napríklad nový systém Varovanie pri vystupovaní z vozidla upozorniť na 35 metrov vzdialeného cyklistu, ktorý sa zozadu blíži k autu, a varovať tak posádku vozidla pred otvorením dverí. Každá Octavia je pretkaná 4 až 5 kilometrami káblov, ktoré okrem iného slúžia aj tretej generácii infotainment systému. Jeho podstatnou súčasťou je digitálna hlasová asistentka Laura, ktorá rozumie 15 jazykom. V šiestich jazykoch Laura dokonca rozumie celým vetám.