VIDEO: Volvo ukázalo prvé zábery svojho EX90. Jednu vec mu neodpustíme

1806
Zdroj: Volvo

Už o pár dní predvedie Volvo svoje elektrické SUV v plnej paráde. Na záberoch, ktoré doteraz zverejnili, sme našli jeden dizajnový problém.

V posledných týždňoch sa na internete postupne objavujú náčrty pripravovaného modelu Volvo EX90. Automobilka ho v plnej kráse odhalí už 9. novembra. Dovtedy však stihla zverejniť video, v ktorom odborníci hovoria o dizajne. Nemá byť totiž len pekný, ale aj praktický.

Zdroj: Volvo
Zdroj: Volvo

Odpor na prvom mieste

K dizajnu pristupovali tak, aby bol čo najfunknčnejší. V praxi to znamená zníženie odporu vzduchu na čo najnižšiu úroveň. Koeficient Cd dosahuje hodnoty 0,29, ktoré patria k tým lepším. V porovnaní s niektorými hatchbackmi však toto pripravované SUV zaostáva (celkom očakávateľne).

Čo tá hrča na čele?

Z toho, čo sme zatiaľ videli, je Volvo EX90 kusom dizajnového auta. Koniec koncov, volvá to s uhladeným minimalistickým dizajnom naozaj vedia. Je tu ale jedna malá… čo malá… obrovská záležitosť, ktorá nás ruší ako… Ako hrča na hlave. Lebo tak to je.

Zdroj: Volvo
Zdroj: Volvo

Ak sa aj vy pýtate, či ide o predprípravu na označenie TAXI či AUTOŠKOLA, odpoveď je nie. Pod tento výčnelok sa ukryli tie najmodernejšie technológie jazdných asistentov. Konkrétne ide o systém LiDAR, teda radar na princípe laserových lúčov. Vďaka tomuto umiestneniu “vidí” EX90 podstatne viac ako ktorékoľvek iné auto. Chodcov dokáže zaznamenať na vzdialenosť 250 metrov, a to je iba špička ľadovca.

Všetko pre bezpečnosť

Volvo si už pred rokmi dalo záväzok znížiť počet smrteľných nehôd na nulu. Aj preto hrá bezpečnosť tú najdôležitejšiu úlohu v značke. EX90 bude vybavený dokopy 16-timi ultrazvukovými senzormi, ôsmimi kamerami a piatimi radarmi. Navyše, sledovať nebudú iba okolie, ale aj posádku auta, jej stav a bezpečnosť.