VIDEO: Šoférovať bez rúk a nôh? Ochrnutý pretekár dokazuje, že možné je všetko

327
Zdroj: YouTube

Paralyzovaný jazdec IndyCar opäť sadol do pretekárskeho auta. Ochrnutý od krku nadol, no vďaka technológiám môže jazdiť.

Pretekár Sam Schmidt známy zo série IndyCar na prelome tisícročí sníval o prektekárskej kariére od svojich piatich rokov. Osud sa k nemu pritom zachoval prinajmenšom zvláštne. V roku 1999 sa stal šampiónom pretekov Indy 500 v Las Vegas. Rok potom? Nehoda v rámci tréningu, ktorá vyústila v poškodenie miechy a paralýzu. Po 21 rokoch sedenia na vozíku a vozenia sa na mieste spolujazdca konečne zasadol… opäť na miesto spolujazdca. Tentokrát však špeciálne upravené tak, že z neho bude šoférovať.

Zdroj: YouTube
Zdroj: YouTube

Od roku 2013 pracoval tím inžinierov zo spoločnosti Arrow Electronics na takzvanom aute SAM. SAM je pritom nielen meno Sama Schmidta, ale zároveň aj skratka semi-autonomous mobility, teda poloautonómna mobilita. Najväčšou prekážkou bolo, že Sam je kvadriplegik, čiže je ochrnutý od krku nadol. Celé ovládanie auta tak musí prebiehať iba hlavou. Vývojársky tím nakoniec uspel.

Schmidt sa objavil na festivale rýchlosti v anglickom Goodwoode jazdiac na Chevrolete Corvette C8 Stingray so špeciálnou úpravou. Na palube sa nachádzalo množstvo senzorov, ktoré umožňovali Samovi z miesta spolujazdca ovládať auto. Na zatáčanie používali infračervené senzory, ktoré snímali polohu hlavy. Keď Sam otočil hlavou doľava, auto začalo zatáčať doľava. Na zrýchľovanie a spomaľovanie používal dych. Fúkanie do trubice znamenalo akceleráciu a naopak pri nadychovaní sa začalo auto brzdiť.

Mrkni naše nové video: