VIDEO: Nečakali sme nič, prišla revolúcia. Toyota dnes predstavila 15 nových modelov

11714

Okrem toho, že je šéfom (alebo CEO, ako sa tomu dnes moderne hovorí) najväčšej automobilky na svete, Akio Toyoda je aj jedným z najviac cool ľudí v automobilovej brandži. Bez debaty. Ale to, čo Japonci dnes ukázali verejnosti, predčilo všetky očakávania.

Pripraviť sa totiž máme na plejádu elektromobilov – ale predovšetkým zábavných, priťažlivých, alebo nekompromisne nápaditých.

Zdroj: TS Toyota
Zdroj: TS Toyota

Začalo to nevinne

Nemali sme veľa očakávaní, pretože názov samotnej konferencie, ktorá sa len pred pár cchvíľami udiala, je celkom strohý a všeobecný. Veď uznajte sami – “Media Briefing on Battery EV Strategies” – teda “Mediálny briefing o stratégii batériových elektromobilov” znie akokoľvek, len nie zrovna zábavne.

Aj majster grafik sa niekedy utne.

Lenže to by to nemohol byť Akio Toyoda, ktorý vzápätí vystúpil na pódium, aby predviedol presne 15 zbrusu nových prototypov elektromobilov pokrývajúcich väčšinu segmentov trhu, vrátane športových áut a s logami Toyoty aj Lexusu. So všetkým, cibuľou aj chilli – je tu prítomný pick-up, športové kupé, veľké SUV, luxusný superšport, obyčajný sedan, alebo momentálne fičiace SUV-kupé. Alebo polohranatý blob, ktorý dostal názov e-Palette.

Toyota e-Palette.
Zdroj: TS Toyota

Akio začal rozprávaním o už odhalenom bZ4x a potom sa presunul na plne elektrický kompaktný crossover stojaci hneď vedľa neho. Všeobecný názov vozidla bZ Compact SUV sa pre sériovú verziu zmení, línia strechy inšpirovaná kupé a dvojfarebný vzhľad však zostanú zachované. Toyoda opísal, že má „krásnu siluetu“ s dizajnom, ktorý vás núti naskočiť dovnútra a vyviezť sa s vozidlom. Vytvára v nás dojem budúceho elektrického C-HR.

Toyota bZ Compact SUV.
Zdroj: TS Toyota

Malé červené vozidielko je mestský crossover s interiérom „navrhnutým s Európou a Japonskom v mysli“. S výnimkou bZ4X mali všetky koncepty uvedené na scénu predné a bočné sklá plne tónované, čo naznačuje, že Toyota ešte nebola pripravená predviesť ich kabíny. To isté platí pre sedan strednej triedy s poznávacou značkou „bZ SDN“ a charakterizovaný šéfom Toyoty ako ideálny v úlohe prvého automobilu.

Toyota bZ SDN.
Zdroj: TS Toyota

Prituhuje

Potom je tu veľké SUV z rodiny bZ, dostatočne veľké na to, aby sa doň zmestili tri rady SUV. Samozrejme, na scéne sa objavil aj ekvivalentný Lexus. Bude umiestnený nad bZ4X a bude piatym členom novozaloženej rodiny špecializovaných elektrických vozidiel Toyota v rámci radu Beyond Zero.

Lexus RZ.
Zdroj: TS Toyota

Konferencia pokračovala ukážkou Lexusu RZ, luxusnej alternatívy k Toyote bZ4X, a potom sa presunula k niečomu oveľa vzrušujúcejšiemu – športovému autu. Nízko položené kupé s výrazne zaklonenou líniou strechy má dve sedadlá a je vyvíjané s ohľadom na použitie batérií s pevným elektrolytom.

Lexus Sports EV.
Zdroj: TS Toyota

Jeho cieľom je 100 km/h z nuly v rozmedzí dvoch sekúnd a dojazd až 700 kilometrov. Zaujímavosťou je v tomto prípade Toyodov osobný prisľub, že toto vozidlo dostane “tajnú šťavu”, ktorá by mala dopomôcť k pôsobivým výkonom.

Zdroj: TS Toyota
Zdroj: TS Toyota

Vraj nekecá a ide o niečo, na čo inžinieri prišli už počas vývoja ikonického LFA. Oficiálny obrázok znázorňujúci celú zostavu Lexus EV tiež zobrazuje štvormiestny elektrický kabriolet a kombi pripomínajúce Taycan Sport Turismo.

Zdroj: TS Toyota
Zdroj: TS Toyota

To však nie je všetko, vážení! Keď sa na obrázok, ktorý má vykrelisť budúcnosť Lexusu, pozriete pozorne, môžete v pozadí vidieť aj siluetu terajších modelov značky, ktoré využívajú silu spaľovacieho motora. Na oboch krajoch tohto radu áut máme tiež novinky – vľavo je to hatchback, pravdepodobný nástupca modelu CT, a z druhej strany ide o športové auto od Lexusu, ktoré je na prvý pohľad založené na Toyote GT86. To znamená, že skutočne budú. A to zasa znamená, že sme šťastní.

Vôbec nevieme, čo to je, ale nie je to vôbec zlé.
Zdroj: TS Toyota

Bez práce nie sú koláče

Ani na poli úžitkovo zameraných automobilov nezostala Toyota mlčať. Je tu pick-up, ktorý jednoznačne implikuje budúcu existenciu elektrickej Tundry a taktiež bledučko modrý, nápadne retro nastajlovaný terénniak, ktorý signalizuje návrat modelu FJ Cruiser.

Compact Cruiser EV.
Zdroj: TS Toyota

Koniec koncov, má dokonca rovnaký odtieň laku ako posledný FJ Cruiser a jeho názov nie je ničím iným, než variáciou starého mena: „Compact Cruiser EV“. Konferencia pokračovala krátkymi pohľadmi na malé SU EV, Crossover EV a mimoriadne sľubný dvojmiestny elektrický športový automobil s odnímateľnou strechou targa.

Micro Box.
Zdroj: TS Toyota

Ponuku dopĺňajú dve veľké vozidlá, svetu odteraz známe ako Mid Box a Micro Box, ktoré slúžia ako vozidlá na dochádzanie a rozvoz v meste s nulovými emisiami.

Mid Box.
Zdroj: TS Toyota

Toyota a Lexus chcú spolu dosiahnuť nemalý celosvetový ročný predaj – až 3,5 milióna batériových elektromobilov. Aby sa tam dostali, musia predstaviť do roku 2030 až 30 elektrických vozidiel vďaka investícii 35 miliárd dolárov. Prémiová divízia Lexus musí byť plne elektrická v Európe, Spojených štátoch a Číne do roku 2030 a chce dosiahnuť predaj jedného milióna elektromobilov ročne.

V roku 2035 sa Lexus stane čisto elektrickou globálnou značkou a obe spoločnosti dosiahnu vo svojich továrňach uhlíkovú neutralitu. Aspoň taká je vízia. Ale narozdiel od iných, tu sa budúcnosti skutočne nebojíme!

Mrkni naše nové video: