Už 120 rokov poznáme vozidlá Mercedes. Kde vzali svoj názov?

1337
Zdroj: Daimler

Pred 120 rokmi sa meno jedenásťročného dievčaťa stalo stelesnením vozidiel a prvou značkou luxusných automobilov na svete. Dňa 2. apríla 1900 sa spoločnosť Daimler-Motoren rozhodla pomenovať svoje vozidlá Mercédès, menom dcéry Emila Jellineka.

Rakúsky obchodník žijúci v Nice obchodoval s vozidlami značky Daimler a prihlasoval ich na pretekárske podujatia. Dokonca už prvé vozidlo s týmto melodickým španielskym menom, Mercedes 35 PS, vyvolalo v marci 1901 senzáciu na pretekárskom týždni v Nice. A to nielen preto, že vďaka pokrokovej technike s prehľadom vyhralo hneď viacero pretekov, ale aj vďaka svojmu mimoriadne elegantnému dizajnu.

Zdroj: Daimler
Zdroj: Daimler

Mercedes 35 PS sa považuje za prototyp moderného vozidla a vďaka svojej pokrokovej architektúre sa stal vzorom pre celý automobilový priemysel. Paul Meyan, vtedajší generálny tajomník francúzskeho autoklubu, po pretekárskom týždni povedal: „Vstúpili sme do éry Mercedes.“

Genezis

Odvtedy zdobil chladič osobných vozidiel Daimler zaoblený nápis „Mercédès“. 23. júna 1902 bol názov zaregistrovaný ako ochranná známka a od 26. septembra 1902 bol chránený zákonom.

Neprehliadnite:

Odvtedy bol názov značky, ktorý sa v júni roku 1926 po zlúčení spoločností Daimler a Benz zmenil na Mercedes-Benz, výrazom a záväzkom pre luxus a inovácie.

Unikát

Mercedes-Benz je dodnes jedinou automobilovou značkou so ženským menom. „Ženy ako Mercédès Jellinek alebo Bertha Benz formovali úspešný príbeh značky už od jej počiatku,“ tvrdí Bettina Fetzer, marketingová riaditeľka spoločnosti Mercedes-Benz AG. „S našou iniciatívou She’s Mercedes, ktorá bola založená v roku 2015, nadväzujeme na túto tradíciu v mene našich mnohých zákazníčok z celého sveta.

Zdroj: Daimler
Zdroj: Daimler

Budúcnosť značky sa má niesť v spájaní trvalej udržateľnosti a luxusu.“ Od roku 2016 je Mercedes-Benz súvisle najhodnotnejšou luxusnou automobilovou značkou na svete a je jedinou európskou značkou v prvej desiatke v hodnotení „Best Global Brands 2019“ prestížnej americkej poradenskej spoločnosti.

NEPREHLIADNITE: