TOP 5 podvodov: Tieto prvky výbavy sú v inzeráte, ale nie v skutočnosti

3200
Zdroj: Unsplash

Podvodné inzeráty nie sú len doménou súkromných predajcov. Chýbajúce prvky výbavy či iné neresti nájdete aj v autobazároch.

Stočené kilometre alebo zamlčané nehody sú klasickou hrozbou pri kúpe jazdeného auta. Nejeden z nás si v takejto situácii privolá na pomoc mechanika, ktorý sa na auto poriadne pozrie. V eufórii z toho, že všetko po technickej stránke vyzerá dobre, niekedy zabudneme na úplne inú stránku auta. Jeho výbavu.

“Okrem inzerovania automobilov, ktoré v skutočnosti neexistujú a ich cieľom je len prilákať zákazníkov do autobazára, a zatajovania informácií o skutočnom technickom stave, sa v rámci technickej kontroly CarAudit najviac stretávame práve s nepravdivo uvádzanou výbavou,” hovorí Jan Skála, riaditeľ nákupu a logistiky internetového trhoviska Carvago. Spoločnosť skontrolovala viac ako 10 tisíc áut a priniesla rebríček tých najčastejšie falošne uvádzaných prvkov výbavy.

Zdroj: PIXABAY
Zdroj: Pixabay

5. Druhá sada kolies

Až v 10% prípadov predajca k autu neponúka druhú sadu kolies tak, ako to píše v inzeráte. A niekedy je chyba aj na strane kupujúceho. Ak sa rozhodujete pre kúpu jazdeného auta, a v inzeráte sú spomínané aj ďalšie kolesá, rozhodne sa na ne opýtajte. Niekedy sa totiž stane, že i keď sú uvedené v inzeráte, predajca ich zámerne neponúkne a čaká, či na kúpu pristúpite aj bez nich.

Zdroj: František Pisarovič
Zdroj: František Pisarovič

4. Okenné rolety

Tie sa neprávom objavili v inzeráte až v 12% skúmaných prípadov. Carvago však informuje, že nemusí ísť o zámerné zavádzanie. Nie všetky inzertné stránky ponúkajú pri vytváraní inzerátu možnosť zakliknúť tónované sklá. Mnohí predajcovia tak zakliknú rolety. O to väčšie je však sklamanie, keď ich niekto skutočne potrebuje a očakáva.

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

3. Bezkľúčové odomykanie

Odomknúť auto bez potreby stláčať diaľkové ovládanie na kľúči je dnes veľmi žiadaným prvkom výbavy. Falošne sa však udávalo v 15% prípadov. Možností overiť si dostupnosť tejto funkcie na diaľku je však pramálo. Preto na to určite nesmiete zabudúť pri obhliadke.

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

2. Tempomat

I keď je dnes tempomat viac menej samozrejmosťou a adaptívny tempomat už tiež nie je iba devízou luxusných modelov, na trhu s jazdenými autami sa stále nájde množstvo kusov bez tejto výbavy. Až v 15% skúmaných prípadov technici odhalili, že tempomat sa na palube nenachádzal, i keď bol inzerovaný. Prítomnosť tempomatu sa dá odhaliť už na základe fotiek. Páčkami pod volantom alebo tlačidlami priamo na ňom. Nezabudnite si však overiť, či naozaj funguje.

1. Elektricky nastaviteľné sedadlá

Tento komfortný prvok výbavy falošne udáva každý piaty (až 20%!) inzerát. Technici z Carvago upozorňujú, že ak predajca skutočne ponúka auto s elektrickými sedadlami, pravdepodobne ich aj odfotografuje. Ak teda v inzeráte nevidíte fotku ovládačov, vyžiadajte si ju v rámci komunikácie. Inak buďte obozretní.