TEST: Seat Alhambra | Rodinný poklad

2976

Seat Alhambra druhej generácie bol naposledy modernizovaný v roku 2015. Veľké MPV sa ponúka v 5-miestnom aj 7-miestnom variante. Dnes už svojou technikou neohúri, no napriek tomu je stále autom, ktoré v rebríčku áut pre rodinu atakuje najvyššie pozície.

Dávnejšia modernizácia priniesla aj niektoré prvky do výbavy. Vo vonkajších spätných zrkadlách sa objavilo varovanie, ktoré sa rozsvecuje na oranžovo, ak sa vedľa auta v mŕtvom uhle objaví iné vozidlo. 

Naozaj pre siedmich

Všetko zostalo podriadené maximálnej funkčnosti. Na rozdiel od mnohých iných sedemmiestnych automobilov môže v Alhambre aj na pomerne dlhých vzdialenostiach cestovať skutočne sedem ľudí. Do posledného radu by sa však nemali usadiť jedinci s telesnou výškou nad 170 centimetrov. Mohli by na výmoľoch narážať hlavou do stropu. Aj do tohto priestoru je ale veľmi dobrý prístup. Jednoduchým zatiahnutím za jedinú páku sa totiž odklopia krajné sedačky smerom k operadlám sedadiel prvého radu.

Vztyčovanie všetkých piatich zadných sedadiel je užívateľsky jednoduché a nevyžaduje ani veľa sily.

Namiesto detskej autosedačky sa ponúka alternatíva. A to možnosť povytiahnutia sedáku smerom nahor a opierka hlavy sa vymení za “barany”, kus za kus.

Dych mu len tak nedôjde

Silnejší naftový dvojliter dáva o sebe v prvých okamihoch vedieť. Barytón, tiahnúci sa z útrob chladného motora, sa ale po prejdení pár desiatok metrov mení na jemnejší tón bez toho, aby bol sprevádzaný vibráciami, či inými nežiadúcimi prejavmi. V kombinácii s automatickou dvojspojkovou prevodovkou je jazda komfortná a plynulá. Dvojliter s výkonom 130 kW umožňuje bezproblémové predbiehanie. A to aj s posádkou a batožinou. 

S ohľadom na rozmery a váhu vozidla dosahujem pomerne slušnú spotrebu. Najhorší výsledok vykázala v meste, kde aj pri sústredenej jazde neklesol ukazovateľ pod osmičku. Na diaľnici s ručičkou tachometra na 130 km/h klesla konzumácia nafty na sedem litrov a motor pri tejto rýchlosti točil okolo 2 400 otáčok za minútu. Pri jazde mimo mesta som sa bez väčších problémov dostal na výrobcom udávaných 5,6 l na 100 kilometrov, pri hre na ekofanatika dokonca na 5 litrov.

Sedemstupňový automat vyžadoval vľúdne zaobchádzanie. Akonáhle som pridával plyn, ako sa na tento typ vozidla sluší a patrí, obišlo sa preraďovanie stupňov bez akéhokoľvek trhania či časového oneskorenia. Do kopcov a pri predbiehaní podraďoval včas a pri konštantnej rýchlosti bez otáľania zaradil na vyšší stupeň.

Klame telom

Riadenie je sterilné, naladené na tento typ auta. Tak akurát strmé do zákrut a adekvátne ľahké pre manévrovanie v stiesnených priestoroch. Prirodzený odpor je citeľný, auto výborne drží priamy smer.

Správanie Alhambry pri prejazde väčších nerovností by som opísal ako elegantné a dôstojné. Týka sa to napríklad aj nepríjemných železničných prejazdov. Rovnako sa Alhambra “nosí” aj pri vysokých diaľničných rýchlostiach. Pripomína luxusný rýchlovlak. U Alhambry som zažil pocit, že riadim omnoho menší a ľahší automobil, než v skutočnosti je. Úseky miernejších zákrut nadväzujúcich na seba som si vyložene užíval. Vzhľadom k proporciám karosérie vyjde prirodzená ťažkopádnosť najavo až pri ostrých zmenách smeru.

Základná veľkosť batožinového priestoru pri piatich pasažieroch je 818 litrov. Ako si uľahčiť balenie na dovolenku? Jednoducho – beriete so sebou všetko.

Základná cena modelu – SEAT Alhambra Family 1,4 TSI 150 Reference: 26 640 €
Základná cena testovanej verzie – SEAT Alhambra Family 2,0 TDI 177 4Drive DSG Xcellence : 36 660 €
Záruka: 6 rokov/150 000 km

Technické údaje 
Motor
Typ motora:radový, vznetový
Valce/ventily:4/16
Zdvihový objem [cm3]:1968
Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]:130 (177)/3500-4000
Najvyšší krút. moment [Nm/ot./min.]:380 / 1750-2850
Prevádzkové vlastnosti
Maximálna rýchlosť [km/h]:210
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]:9,3
Spotreba (WLTP) [l/100 km]:5,5-5,6
Rozmery a hmotnosti
Batožinový priestor [l]:300 až 2297
Objem nádrže [l]:70
Prevádzková hmotnosť [kg]:1865
Rozmer pneumatík:225/50 R17
Dĺžka [mm]:4854
Šírka [mm]:1904
Výška [mm]:1720
Rázvor [mm]:2919

 

NEPREHLIADNITE: