TEST: Peugeot 308 GTi | Gól z ofsajdu

378

Do pištoľných súbojov, ktoré momentálne prebiehajú medzi hot-hatchmi v nižšej strednej triede, prišiel Peugeot 308 GTi s dýkou v ruke. Napriek tomu neostal zahanbený.

Peugeot 308 nedávno prešiel modernizáciou. Omladenú „Tristo-osmičku“ sme si stihli vyskúšať ako v klasickom päťdverovom prevedení, tak aj ako kombi s novým motorom. Hlavnou dizajnovou zmenou je presunutie loga z kapoty na masku chladiča. Vrcholného modelu GTi sa to však netýka, pretože ten ho mal už od začiatku na maske chladiča. Bola chrómovaná s červeným nápisom „PEUGEOT“. Ponovom je maska čierna. Logo ani červený nápis sa nezmenili. Mierne sa však zmenil nárazník. Koho to ale zaujíma? V súvislosti s Peugeotom 308 GTi aj tak každému vŕta v hlave iba jedna jediná otázka – bude tá „jedna-šestka“ pod kapotou stačiť?

Objemový deficit

Golf GTI možno založil kategóriu vozidiel „hot-hatch“, ale dnes už dávno nehrá prvú ligu. Nie že by na to Volkswagen nemal, ale toto teritórium dobrovoľne odovzdal SEATu s jeho Leonom Cupra. V súčasnosti sa totiž výkony najsilnejších „hot-hatchov“ (s pohonom predných kolies), pohybujú okolo 300 koní. Golf GTI si so svojimi 230 resp. 245 koníkmi drží strategický odstup. Prvú ligu otvára jeden z najnovších prírastkov – Hyundai i30 N. Ten má buď 250 alebo 275 koní. Práve toto auto atakuje najslabšieho hráča prvej ligy, Peugeot 308 GTi. Mali sme v pláne urobiť porovnávací test, lenže Hyundai sa nedostavil, takže Peugeot zvíťazil kontumačne. Pevne veríme, že sa nám čoskoro podarí vyskúšať aj Hyundai. Už trikrát sa nám vyhol, takže snáď na štvrtý pokus to vyjde. Každopádne, všetky doteraz menované autá majú pod kapotou turbodúchadlom prepĺňaný dvojlitrový štvorvalec. Jedine Peugeot si musí vystačiť s „jedna-šestkou“.

Športovú atmosféru pomáha dotvárať viacero detailov.

Dve tváre

S tým menším objemom by som to ale nevidel až tak tragicky. Veď predsa nie sme všetci Maťo Homola, ktorému ten objem vo vrcholových pretekoch FIA WTCR, tak trochu chýba. Priznávam narovinu, Peugeot 308 GTi má menšiu turbodieru. Tá sa však dá perfektne využiť vo váš prospech. Tá turbodiera nie je taká, že by auto do 2 500 ot./min. vôbec neťahalo. Práve naopak, ono ťahá veľmi slušne aj v najnižších otáčkach. Pokiaľ preradíte na vyšší stupeň vždy niekde medzi 2000 až 2 500 ot./min., vôbec nebudete brzdou premávky. Naopak, jazdíte príjemným tempom a dosahujete takú nízku spotrebu, ako žiadny iný konkurent. V meste sa dá bez problémov jazdiť aj za 7,5 l/100 km, čo je na 270-koňové auto neuveriteľný výsledok. S rovnakou spotrebou sa budete presúvať aj po diaľnici  (v rámci rýchlostných limitov pochopiteľne) a na okreskách vám na prejdenie 100 km postačí o liter benzínu menej.

Kotúče na predných kolesách majú priemer až 380 mm a brzdia famózne.

Stačí však, že pedál plynu podržíte o čosi dlhšie a rozpúta sa peklo. Turbo sa nadýchne a „jedna-šestka“ na steroidoch vystrelí auto vpred. Vďaka samosvorného diferenciálu Torsen sa predné pneumatiky Michelin Pilot Super Sport pricucnú k asfaltu ako dva poľovnícke psy, ktoré zacítia stopu. Vo vyšších otáčkach je skrátka „GTi-čko“ rovnocennou konkurenciou pre Hondu Civic Type R či SEAT Leon Cupra, čo sú najvýkonnejšie autá v tejto kategórii.

Dve koncovky výfuku vydávajú veľmi pekný zvuk. Škoda len, že vo vnútri ho takmer vôbec nepočuť.

Hmotnostná výhoda

Pohotovostná hmotnosť Peugeotu 308 GTi začína na 1 205 kg, čo je suverénne najnižšia hodnota v danej triede. Peugeot to však udáva veľmi zvláštne, pretože najvyššia možná pohotovostná hmotnosť je 1 370 kg, čo je veľmi veľký rozdiel. Neviem čo by to muselo byť za príplatkovú výbavu, ktorá by vážila 165 kg, ale budiš. Honda Civic Type R, ktorá je so svojím výkonom 320 koní najsilnejšia vo svojej triede, je zároveň po Peugeote druhá najľahšia. Váži len 1305 až 1345 kg. SEAT Leon Cupra aj nový Renault Mégane RS sa pohybujú okolo 1 400 kg. Hyundai i30 N, najpriamejší súper Peugeotu 308 GTi, je s hmotnosťou 1 429-1 509 kg paradoxne najťažší. Výsledok porovnávacieho testu má teda na papieri jasný výsledok. Jedna vec sú však čísla a druhá dojem z jazdy.

Interiér pôsobí nielen športovo, ale aj veľmi hodnotne, priam až luxusne.

Vylepšený podvozok? Vraj nie

Keď sme pred dvomi rokmi prvýkrát testovali Peugeot 308 GTi, zdal sa mi jeho podvozok trochu rozpačitý. Zatiaľ čo priečne nerovnosti zvládal bez problémov, nerovnosti v zákrutách ho dokázali mierne vyviesť z rovnováhy. Toto nové auto to však nerobilo. Bolo stabilné za každých okolností. Podvozok bol veľmi pevný, no nie príliš tvrdý. Auto je skrátka vyladené tak, že robí vždy presne to, čo od neho očakávate. Na pohyby volantu reaguje bleskovo a nerovnosti ho nerozhádžu. Krásne kopíruje povrch cesty, vďaka čomu máte vždy dostatok trakcie. V Peugeote som sa pýtal, aké zmeny urobili na podvozku, ale vraj sa nezmenilo vôbec nič.

Resumé

Záver je teda jasný. Peugeot 308 GTi hrá prvú ligu, ale je v nej výkonovo najslabší. Treba sa však pozrieť aj na druhý kľúčový prvok, a tým je hmotnosť. Na papieri je na tom najlepšie Honda Civic Type R, ale tá je aj najdrahšia. Zbytok tejto malej skupinky je veľmi vyrovnaný. No a aj keď je Peugeot najslabší, ešte to nič neznamená. Vďaka nízkej hmotnosti je vyrovnaným súperom pre všetky spomenuté autá. Navyše má asi najsilnejšie brzdy a zrejme najnižšiu spotrebu v triede, takže je ideálnym partnerom na každodenné používanie.

Základná cena modelu – Peugeot 308 1.2 PureTech Access: 12 990 €
Základná cena testovanej verzie – Peugeot 308 GTi: 30 990 €
Záruka: 4 roky/80 000 km

Registračná daň: 1 900  €

Technické údaje 
Motor
Typ motora:radový, zážihový
Valce/ventily:4/16
Zdvihový objem [cm3]:1598
Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]:200 (270)/6000
Najvyšší krút. moment [Nm/ot./min.]:330 /1900
Prevádzkové vlastnosti
Maximálna rýchlosť [km/h]:250
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]:6,0
Spotreba - mesto/mimo/kombi [l/100 km]:8,1/4,9/6,0
Rozmery a hmotnosti
Batožinový priestor [l]:420/1228
Objem nádrže [l]:53
Prevádzková hmotnosť [kg]:1280-1445
Rozmer pneumatík:235/35 R19
Dĺžka [mm]:4253
Šírka [mm]:1863
Výška [mm]:1457
Rázvor [mm]:2620