TEST: Opel Zafira Life | Veľká rodina

2968

Je mi jasné, že osobné dodávky nie sú len výhradnou záležitosťou veľkých rodín. Tieto autá dokážu odviezť robotníkov cez celú Európu za prácou či turistov na letisko. Opel Zafira Life však zdedila meno po aute, ktoré bolo doslova rodinným typom, a to veľmi úspešným. Podvedome ma to teda ťahá práve k tejto pointe a vysvetlím vám prečo.

Totiž, Opel Zafira Life nie je žiadnym luxusným letiskovým “shuttle” a lá Mercedes-Benz Triedy V. Je to poctivý kus auta za veľmi rozumné peniaze, ktorý nie je nijak nedosiahnuteľným cieľom.

Plus tu máme ešte jeden problém, ktorým sú 7-miestne SUV. Síce ide často o rozmerné autá predávané ako stroje pre rodinné dobrodružstvo, rodiny s viac ako tromi deťmi už však nepojmú.

Civilizačná otázka

Pokiaľ máte utkvelú predstavu o tom, že svoju 6-člennú rodinu posadíte do SUV, a ešte vám má zostať aký-taký batožinový priestor pre kufre, pripravte si poriadny balík peňazí.

Týmto požiadavkám totiž vyhovejú len niektoré off-roady alebo obrí luxusní mastodonti. Keď ste však bežný smrteľník s veľkou rodinou, práve sa pozeráte na najvhodnejšie riešenie vašej situácie.

Nezaťažuje zmysly

Interiér, podobne ako exteriér, je koncipovaný veľmi čisto. Nič výstredné na palube nenájdete. Zato je vám k dispozícii pole šikovných riešení, ktorým nie je príliš čo vytknúť. Začnem v rýchlosti prítomnosťou jednoduchého head-up displeja, klasickým panelom klimatizácie či multimediálnym systémom s fyzickými tlačidlami hlavných funkcií.

Palubná doska nie je nijak nápaditá, no už len sama o sebe disponuje niekoľkými litrami odkladacích priestorov

Keď vám v aute buráca celá família, skutočne nechcete byť rozptýlený čisto dotykovým ovládaním systému, aj keď nejde o najintuitívnejšie riešenie na trhu. Z hľadiska prijímania informácií musím taktiež pochváliť palubný počítač, s ktorým sa skamarátite “z prvej” a klasickú grafiku budíkov bez zbytočných experimentov.

8 aj s batožinou

Opel Zafira Life je k dispozícii pre ôsmich pasažierov už od najkratšej verzie “S”. Verzia “L” však počíta s tým, že budú všetci na palube sedieť pohodlne, aj v prípade, že pôjde o posádku zloženú výhradne z dospelých pasažierov. Miestom, kde sa prejavuje dĺžka prevedenia “L” výrazne najviac, je veľký batožinový priestor.

Pokiaľ by ste vyložili oba zadné rady sedadiel, k dispozícii máte necelých 5 metrov kubických priestoru

Pokiaľ by ste chceli nabaliť osem pasažierov na týždňovú dovolenku k moru, úžitkový priestor za tretím radom sedadiel pojme batožinu každého z cestujúcich.

Tretí rad sedadiel je priestranný a plne použiteľný aj pre dospelých pasažierov

Sedadlá sú posuvné a prístup k tretiemu radu je možný pomocou jednoduchej série pohybov jednej ruky, keď aj s ratolesťou v náručí. Verzia “L” ponúka predĺžený rázvor kolies, ktorý dopraje zadným pasažierom poriadnu dávku priestoru pre nohy, hlavne v druhom rade sedadiel.

Najsilnejší

Takto dlhé auto s vysokým úžitkovým potenciálom potrebuje silný motor. Pokiaľ ho zaťažíte cestujúcimi a batožinou, jeho hmotnosť dokáže presiahnuť hranicu 2,5 tony. Testovací kúsok poháňal najsilnejší motor z ponuky s výkonom 130 kW/177 koní a maximálnym krútiacim momentom 400 Nm od pomerne vysokých 2000 ot./min.

Budíky majú absolútne čistú a prehľadnú grafiku

Motor je pod plným plynom pomerne hlučný, no akonáhle začne bežať v konštantnom tempe, napríklad na diaľnici, prakticky o ňom neviete. 8-stupňová automatická prevodovka je prakticky bezchybná, veľmi šikovne predvída a pohotovo reaguje napríklad pri potrebe predbiehať.

Ovládač 8-stupňovej prevodovky je prekvapivo praktický. Manuálny režim však nepovažujem za príliš potrebný.

Spotreba nafty v nezaťaženom stave predstavovala 8,4 litra na 100 km v meste, mimo mesta 6,8 litra a pri diaľničných 130 km/h mierne pod 8 litrov. V plne zaťaženom stave s 8-člennou posádkou a 80 kg batožiny v kufri vyrástla diaľničná spotreba len na 8,4 litra na 100 km. Slabší motor by sa mohol s takouto záťažou paradoxne trápiť o čosi viac.

Základná cena modelu – Opel Zafira Life Business S 1.5 CDTi: 23 000 €
Základná cena testovanej verzie – Opel Zafira Life Enjoy L 2.0 CDTi: 31 260 €
Euro NCAP: 5 hviezd
Záruka: 5 rokov/150 000 km
Registračná daň: 530 €

Technické údaje 
Motor
Typ motora:radový, vznetový
Valce/ventily:4/16
Zdvihový objem [cm3]:2000
Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]:130(177)/3750
Najvyšší krút. moment [Nm/ot./min.]:400/2000
Prevádzkové vlastnosti
Maximálna rýchlosť [km/h]:185
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]:10,4
Spotreba - kombi WLTP [l/100 km]:7,0 - 8,1
Rozmery a hmotnosti
Batožinový priestor [m3]:4,9
Objem nádrže [l]:70
Prevádzková hmotnosť [kg]:1845-2061
Rozmer pneumatík:215/60 R17
Dĺžka [mm]:5306
Šírka [mm]:2010
Výška [mm]:1930
Rázvor [mm]:3275
Mrkni naše nové video: