TEST Kia XCeed (facelift): Štýl a zvučné meno

2409
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Vedeli ste, že Kia patrí do TOP 10 najpredávanejších značiek Európy? A vedeli ste, že Kia Ceed je medzi TOP 10 najpredávanejšími modelmi na Slovensku? Že nevedeli? Tak už viete. A možno neviete, že XCeed prišiel minulé leto s faceliftom.

Modely Ceed, Ceed SW, Proceed a XCeed patria do rodiny najznámejšieho európskeho modelu značky Kia. A málokto vie, že takúto pestrú ponuku Ceedov môžeme pozorovať až od aktuálnej, tretej generácie. A keďže sa vyrába v Tepličke nad Váhom, pre Slovákov je dôležitá nielen ako auto na jazdenie, ale aj ako auto na vyrábanie.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

XCeed je známy ako terénna verzia Ceedu. Nové sú LED svetlá s hmlovkami priamo v hlavnom segmente. Tam, kde boli hmlovky, sa teraz nachádzajú aerodynamické prieduchy, výraznejšia je predná maska so športovou mriežkou GT-Line a prepracovaný je aj nárazník.

Zdroj: Rasťo Bujna
Zdroj: Rasťo Bujna

Po bokoch sa nachádzajú 18-palcové disky kolies a k dispozícii je úplne nová farba Celadon Spirit Green. Zmeny nastali aj vzadu. Napríklad viacfarebný nárazník, žiadne koncovky výfukov, a nová grafika koncových svetiel.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Keď sa v súvislosti s XCeedom skloňuje jeho crossoverový charakter, nejde iba o dizajnové zmeny. Tento derivát obľúbenej kórejskej rodiny má o 4,5 centimetra vyššiu svetlú výšku, ktorá sa už začína podobať na ešte dospelejšie SUV-čka.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Po nastúpení dovnútra zbadáte interiér, na ktorý ste dôverne zvyknutí. Môžete sa pozerať na 12,3-palcový digitálny prístrojový štít a 10 a štvrť palcové multimédiá s prepracovanou grafikou. Na rozdiel od väčších modelov Kia, v interiéri XCeedu sa stále nachádza oddelené ovládanie multimédií a klimatizácie. 

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Toto sme nečakali

Najviac nás však prekvapili sedačky. Pokiaľ ide o crossovery, ah tie najšportovejšie výbavy ponúknu sedačky ladené najmä do komfortu. XCeed je však iný. Za tieto sedadlá by sa nemuseli hanbiť ani niektoré oveľa športovejšie autá. 

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Z hľadiska priestrannosti je XCeed ideálnym riešením na väčšinu požiadaviek. Sedenie vzadu je tak akurát pre stredne vysokých cestujúcich a batožinový priestor 426 litrov síce nie je najväčší v “rodine”, no je riešený veľmi prakticky.

Zdroj: Rasťo Bujna
Zdroj: Rasťo Bujna

160 koní je slušná dávka

Vedeli ste, že XCeed môže mať až 204 koní? Ten náš ich nemá, ale 160 koní a 253 Newtonmetrov z motora 1,5 T-GDi je celkom slušná dávka. Postačí na zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 9,2 sekundy a maximálku 208 km/h.

Zdroj: Rasťo Bujna
Zdroj: Rasťo Bujna

Motoru sekunduje celkom tuhý podvozok a 18-palcové disky kolies, ktoré sa starajú o dynamický pocit v zákrutách. Sebavedomie a prekvapivo malé náklony karosérie dávajú najavo, že i keď XCeed nie je žiadne športové SUV, dokáže zabaviť.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Jedinou slabšou stránkou dynamického dojmu je sedemstupňová automatická prevodovka, na ktorej je cítiť jej orientáciu na spotrebu. Na preradenie si pár okamihov počkáte. Jej reakcie dokážete zrýchliť prepnutím na režim Sport. Hranicou pre preradenie je 6000 ot./min., a to platí aj v prípade manuálneho režimu, kde vás prevodovka v červenom pásme nakoniec prinúti preradiť.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Cyklus WLTP sľubuje spotrebu 6,2-6,4 litra na 100 kilometrov. Samozrejme, ak budete jazdiť ako my pred chvíľou, ako sa hovorí, sky is The limit. Vo všeobecnosti ale môžem povedať, že naša spotreba sa v meste a okoli pohybovala na úrovni 7,1 l/100 km.

Faceliftovaný XCeed si svoje meno obhajuje veľmi dobre. V porovnaní s konkurenciou nás príjemne prekvapila ponuka motorov, ktorá sa nespolieha iba na trojvalcové motory. Výbava GT-Line je navyše nielen štýlová, ale aj s prekvapivým podvozkom a sedačkami.

Základná cena modelu – Kia XCeed Amber 1,0 T-GDi 120k MT6: 19 590 € (akcia)
Základná cena testovanej verzie – Kia XCeed GT-Line 1,5 T-GDi 160k 7DCT: 30 990 € (akcia)
Záruka: 7 rokov/150 000 km (prvé 3 roky bez obmedzenia km)
Registračná daň: 360 €

Technické údaje 
Motor
Typ motora:radový, zážihový
Valce/ventily:4/16
Zdvihový objem [cm3]:1482
Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]:117,5 (160)/5500
Najvyšší krút. moment [Nm/ot./min.]:253 / 1500-3500
Prevádzkové vlastnosti
Maximálna rýchlosť [km/h]:209
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]:9,2
Spotreba - WLTP kombi [l/100 km]:6,2-6,4
Rozmery a hmotnosti
Batožinový priestor [l]:426
Objem nádrže [l]:50
Pohotovostná hmotnosť [kg]:1325-1446
Dĺžka [mm]:4395
Šírka [mm]:1826
Výška [mm]:1495
Rázvor [mm]:2650

 

Mrkni naše nové video: