TEST: Chevrolet Malibu – nemecký Američan

307

Slovenský automobilový trh je pomerne zvláštny. Všetci jazdia na Škodovkách alebo na Francúzoch, ktorým stále viac a viac znepríjemňujú život Kórejci. Posledným hitom sa stáva Dacia, pretože najväčšími prioritami slovenského motoristu sú nízka cena a veľký vnútorný priestor.

A čo taký Chverolet Malibu? V Amerike je to zvučné meno známe už od roku 1964. Nový Chevrolet Malibu je už ôsmou generáciou tohto modelu, no prvou, ktorá sa predáva aj v Európe. Veľa amerických áut sa na Slovensku kúpiť nedá, no napriek tomu existujú ľudia, ktorým veľké americké autá učarovali a doviezli si ich sami. Potenciálna klientela pre nové Malibu tu teda je.
Trochu ako Camaro
Dizajn tohto sedanu strednej triedy je čistá Amerika. Auto pôsobí veľmi majestátne a najmä zozadu pripomína športovú legendu – Chevrolet Camaro. Istá príbuznosť by sa dala nájsť aj v interiéri. Prístrojový panel tvoria dve hranaté „kaplnky“, podobne ako v Chevrolete Camaro.
Palubná doska Chevroletu Malibu vyzerá netradične. Svojim originálnym dizajnom určite zaujme počas dňa, aj keď vtedy je možné všimnúť si na niektorých miestach menej kvalitné plasty typické pre americké autá, no nočná jazda v Chevrolete Malibu je ozajstným zážitkom. Dizajnéri totiž implementovali tyrkysové osvetlenie aj na také miesta, kde na to nie sme zvyknutí. Svietiaci pás sa tiahne napríklad aj samotnou palubnou doskou.
Ďalším prekvapením je tajná skrýša schovaná za výklopným dotykovým displejom s uhlopriečkou 7 palcov. Ten sa môže pochváliť peknou grafikou, no ovládateľnosť multimediálneho systému nie je práve najintuitívnejšia. Okúzlila nás však kvalita zvuku audioaparatúry.
Trochu ako Insignia
Chevrolet Malibu využíva podvozkovú platformu Oplu Insignia. Je síce o nejaké tri centimetre dlhší ako Insignia, no šírka karosérie aj rázvor osí kolies ostal zachovaný. Dalo by sa teda povedať, že Malibu je akousi americkou Insigniou. O nedostatok miesta v interiéri sa teda netreba báť. Vnútorný priestor Chveroletu Malibu je naozaj veľkorysý a aj batožinový priestor ponúka slušných 545 litrov.
Nami testovaný Chevrolet Malibu mal pod kapotou dvojlitrový turbodiesel vyladený na 118 kW (160 k). Aj tento motor pochádza z Oplu Insignia. Ide o vskutku vydarený agregát. Má celkom slušný záťah a v meste mu stačí aj 6,5 litra nafty na 100 km. Mimo neho sa dá dokonca jazdiť aj za menej ako 4,5 l/100 km. Pri jazde po diaľnici, keď motor pri 130 km/h točí 2 200 ot./min., palubný počítač ukazuje spotrebu 5,2 litra. Vďaka nízkej spotrebe a palivovej nádrži s objemom až 73 litrov má Chevrolet Malibu veľmi pôsobivý dojazd. Na jednu nádrž sa dá bez problémov prejsť aj vyše 1 200 km.
Resumé
Chevrolet Malibu je veľmi zaujímavé auto. Pôsobí dosť prémiovo. Vyzerá honosne a na ceste budí pozornosť. Aj jeho interiér ja zaujímavý, ale americké gény sa okrem pútavého dizajnu prejavili aj na horšom spracovaní niektorých menej podstatných častí interiéru. Malibu je skvelým spôsobom ako sa na ceste odlíšiť. S takýmto dizajnom sa najväčší európsky sedan od Chevroletu v dave Škodoviek určite nestratí. Zárukou kvality je nemecká technika od Oplu a Chevrolet to celé navyše ponúka za lepšiu cenu ako Opel porovnateľnú Insigniu. Dobre si však tvary tohto auta zapamätajte. Napriek všetkému ho totiž na cestách zrejme nebudete stretávať často. Našinec si totiž za takú cenu kúpi radšej Octaviu 2.0 TDI a vôbec ho nebude trápiť, že sa z neho stane len ďalší Jozef Mak, človek milión.
Základná cena modelu – Chevrolet Malibu 2.0 CRDi LT Plus: 24 540 €
Základná cena testovanej verzie – Chevrolet Malibu 2.0 CRDi LTZ: 26 840 €
Registračná daň na testované auto: 477 €
Motor
Typ motora:
radový, vznetový
Valce/ventily:
4/16
Zdvihový objem (cm3):
1956
Najvyšší výkon (kW / ot./min.):
118 / 4000
Najvyšší krút. moment (Nm / ot./min. ):
350 / 1750
Prevádzkové vlastnosti
Maximálna rýchlosť (km/h):
213
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h (s):
9,7
Spotreba – mesto/mimo/kombi (l/100 km):
6,6 / 4,2 / 5,1
Rozmery a hmotnosti
Batožinový priestor (l):
545
Objem nádrže (l):
73
Prevádzková hmotnosť:
1670-1739
Rozmer pneumatík:
245/45 R18
Dĺžka (mm):
4865
Šírka (mm):
1855
Výška (mm):
1465
Rázvor (mm):
2737

Chevrolet Malibu je zaujímavou kombináciou vycibrenej nemeckej techniky a typického amerického dizajnu. Dokáže tento netradičný kokteil upútať aj Slovákov?