Británia pritvrdzuje: Po roku 2030 spaľovací motor nekúpite

1087

Záväzok uhlíkovej neutrality berú vo Veľkej Británii naozaj vážne. Boris Johnson potvrdil, že zákaz áut so spaľovacími motormi budú požadovať už od roku 2030.

“Zelená revolúcia,” tak nazýva Spojené královstvo svoj záväzok dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Znamená to, že krajina vyprodukuje ročne len toľko emisií, koľko je jej časť zeme schopná absorbovať. Tento záväzok si dala za cieľ aj Európska únia. Čo však bude šokom pre priemysel, bude zákaz spaľovacích motorov už o desať rokov.

“Zahučia” aj hybridy

Žiaden nový benzín ani diesel od 2030. Od roku 2035 už ani hybridné auto či dodávku. Spojené kráľovstvo je podľa webu Autoblog prvou krajinou G7, ktorá minulý rok prijala tvrdú legislatívu smerom k zelenej planéte a uhlíkovej neutralite. Úlohou Britov sa tak stane rýchlo meniť svoje návyky, spôsob cestovania aj konzumu.

Zdroj: Today News Post

“Teraz je čas plánovať zelenú obnovu s vysokokvalifikovanými pracovnými miestami, ktoré dávajú ľuďom zadosťučinenie vediac, že robia krajinu čistejšou, zelenšou a krajšou,” povedal Johson pre Financial Times.

O päť rokov skôr

Prvé vyjadrenie ohľadom zákazu predaja konvenčných automobilov prišlo od Johnsonovej vlády vo februári tohto roka. Vtedy hovorili o termíne v roku 2035. Johnson si však myslí, že tento proces transformácie budú schopní stihnúť skôr. Záväzok do roku 2030 sa stal o to horúcejšou témou, že všetky procesy zrýchly prakticky o tretinu.

Zdroj: Unsplash
Zdroj: Unsplash

“Úspech bude závisieť od ubezpečenia spotrebiteľov v tom, že si budú môcť nové technológie dovoliť,” hovorí britské Združenie výrobcov a predajcov automobilov SMMT.

Nebude to zadarmo

Ozelenenie britskej ekonomiky samozrejme nebude zadarmo. Vláda plánuje masívne investície do priemyslu rovnako ako dotácie na kúpu zelenších áut. Hovorí sa o 12 miliardách libier na vytvorenie nových zelených pracovných miest, 582 milónov libier na kúpu bezemisných áut, jednu miliardu libier na technológie na zachytávanie emisií, pol miliardy na výskum vodíka v domácnostiach a približne 525 miliónov na vývoj jadrových elektrární.

Zdroj: Unsplash
Zdroj: Unsplash

“Poskytne nám to odrazový mostík k obrovským príležitostiam pre investície po celom Spojenom kráľovstve a zelené pracovné pozície, ktoré môže priniesť nízkouhlíková ekonomika,” hovorí Josh Hardie z Konfederácie britského priemyslu.

NEPREHLIADNITE: