Peking v boji proti smogu vymení tradičné taxíky za elektrické

430

Hlavné mesto čínskej ľudovej republiky už dlhodobo trápi problém s veľkým znečistením ovzdušia. Neustávajúci problém so smogom sa snaží vedenie miesta riešiť viacerými cestami. Jednou z nich by mala byť napríklad výmena taxíkov.

V súčasnosti brázdia ulice Pekingu tisícky taxíkov s benzínovými motormi. Práve tie by mali čoskoro z ulíc vymiznúť a nahradiť ich má flotila elektrických taxíkov. Toto je cieľom návrhu pracovného programu o ochrane ovzdušia pre Peking, ale aj priľahlé oblasti ako Tianjin, Hebej a podobne. Mesto neplánuje s projektom nijak vyčkávať. Už tento rok sa má do projektu investovať viac než 1,3 miliardy amerických dolárov.

Momentálne je podľa štatistík v Pekingu 70 000 taxíkov. Podľa plánu majú byť všetky nahradené ekologicky čistými variantmi. Tento krok si však okrem zámeny vyžaduje aj vybudovanie celej siete dobíjacích staníc. V Pekingu sa už podobný projekt pokúšali realizovať, no v menšom rozsahu. V roku 2014 sa v meste objavila flotila 200 elektrických taxíkov, no kvôli zdĺhavému nabíjaniu museli niektorý vodiči nabíjaním stráviť až 6 hodín.

V prípade, že bude plán v Pekingu fungovať, elektrické taxíky poputujú aj do ďalších čínskych metropol. To by mohlo aspoň čiastočne eliminovať problém so smogom, ktorý si každoročne v Číne vyžiada smrť až 1,6 milióna ľudí.

Znečistenie ovzdušia v čínskej metropole trápi obyvateľov už dlhé roky. Mesto chce bojovať proti smogu elektrickými taxíkmi. Postupne by mali úplne nahradiť tie súčasné.