Opel Rocks-e: Toto auto môžete šoférovať už od 15-tich

827
Zdroj: Opel

Automobilka predstavila vozidlo pre mladých. Voziť sa na ňom môžete aj s vodičským preukazom kategórie AM.

Mobilita pre mladých. Presne to je cieľom automobilky z Rüsselheimu a jej novinky s názvom Rocks-e. Automobilka jeho kategóriu nazýva SUM, Sustainable Urban Mobility, teda udržateľná mestská mobilita. I keď elektrické miniauto neočarí špecifikáciami, šoférovať ho môžete už s malým vodičákom.

Zdroj: Opel
Zdroj: Opel

Auto je maličké. Samotná automobilka ho označuje ako medzičlánok medzi automobilmi a skútrami. Jeho dĺžka 2,4 metra značí, že má iba dvojicu sedadiel v jednom rade. Je také krátke, že na štandarné parkovacie miesto by ste zaparkovali za sebou hneď dvakrát. Široké je 1,39 metra, a tak aj parkovanie dvoch áut vedľa seba by znamenalo iba malý presah cez štandardnú šírku parkovacieho miesta. Celé auto váži vrátane batérií iba 471 kilogramov.

Zdroj: Opel
Zdroj: Opel

Úlohou tohto auta nie je ohurovať dizajnom. Je skôr určené na to, aby poslúžilo bez akýchkoľvek okolkov. Napriek tomu sa však automobilka snažila zakomponovať do dizajnu čo najviac prvkov, ktoré by podtrhli štýlovosť mestskej mobility. Vpredu nájdeme istú formu masky Vizor, dizajnové disky kolies po bokoch a zadná časť vyzerá takmer rovnako ako predná. V interiéri sa nachádza niekoľko odkladacích plôch a farebne rozdelená palubná doska. Šialené sú pritom aj dvere, ktoré sa otvárajú do rozdielnych strán.

Zdroj: Opel
Zdroj: Opel

Pod kapotou malého elektromobilu sa nachádza elektromotor s výkonom menej ako 6 kW. Je tak presne preto, aby automobil mohli šoférovať aj vodiči, ktorí majú menej ako 18 rokov. Batériu s kapacitou 5,5 kWh môžete nabíjať z klasickej zásuvky a nabitie doplna potrvá okolo 3,5 hodiny. Dojazd nie je slávny, ak však Rocks-e nevytiahne päty z mesta, bude stačiť. Podľa cyklu WLTP predstavuje 75 kilometrov.

Elektrický Opel Rocks-e príde najskôr do Nemecka. Tam sa objaví v roku 2022. Či ho ale automobilka bude ponúkať aj na Slovensku, to zatiaľ nevieme.

Mrkni naše nové video: