Nový Jaguar XE vie byť ekologicky zelený i športovo zapálený

154

Jaguar XE je dlhý 4 672 mm, široký 1 850 mm, vysoký 1 416 mm s rázvorom náprav 2 835 mm. Bude sa zakladať na úplne novej platforme iQ[Al]. Jej výhodou je, že až 75 % tvorí hliník, čo zaručí veľmi nízku hmotnosť. Zvyšné percentá tvorí oceľ prevažne uložená v zadnej časti automobilu. Výrobca kládol veľký dôraz práve na ľahkosť a rozloženie hmotnosti automobilu. Presný údaj o základnej hmotnosti však neposkytol. Hliník bol taktiež použitý na závesoch kolies – na prednom dvojitom lichobežníku a zadnom integral linku.

Výkon i spotreba
Najnovší prírastok do rodiny Jaguar sa dizajnovo vydaril. Šéfdizajnérovi Ianovi Callumovi sa podarilo skombinovať prvky modelov F-Type či XF do lacnejšieho a ľahšieho sedanu. O skvelom tvare karosérie hovorí aj koeficient odporu vzduchu, ktorý je na úrovni len 0,26. Aerodynamika je teda silnou stránkou. Bez nej by zrejme najúspornejší variant s dvojlitrovým naftovým agregátom nedosahoval spotrebu len 3,8 l/100 km. A to pri výkone 163 koní a 380 Nm. Na výber bude aj dvojlitrový zážihový motor s výkonom 200 koní. Tieto motorizácie sú z radu motorov Ingenium.

Avšak okrem štvorvalcov XE neobídu ani väčšie motory. Jaguar XE S dostane do vienka 3.0 V6, ktorý vďaka dopingu kompresorom doluje výkon až 340 koní a krútiaci moment 450 Nm. Táto verzia váži relatívne príjemných 1 475 kg. So štandardným 8-stupňovým automatom stovku vraj pokorí za 5,1 sekundy. Pre obyčajné verzie je pripravená aj úplne nová šesťstupňová manuálna prevodovka. Okrem verzie XE S sa špekuluje aj o XE SVR ako protívníkovi M3.

Jednoduchý interiér
Interiér vozidla je kapitola sama o sebe. Ponúka prostý, no za to mimoriadne krásny dizajn palubnej dosky aj stredovej konzoly. A ten príjemne hrubý volant akoby prebral z F-Type. Výrazným farebným kontrastom sú sedačky, ktoré priam žiara ohnivou červenou. Dominantný je osempalcový dotykový displej infotainmentu InConnect, ktorý podporuje USB, Bluetooth a audio-streaming. Zaujímavosťou je Wi-Fi hotspot, ktorým nové XE disponuje.

Odhalenie dodatočných informácii sa očakáva počas parížskeho autosalónu.

Dnes sa svetu predstavil nový základný model britskej značky Jaguar. Má to priamočiaro namierené proti mníchovskej prémii – BMW radu 3.