Nový Hyundai i20 bude zmyselne športový, bezpečný a má obrovský displej na palubovke

574
Zdroj: Hyundai

Nová generácia Hyundai i20 preniká na svetlo sveta aj s detailnými informáciami. Celých 12 rokov od predstavenia prvej generácie malého hatchbacku segmentu B spoznávame jeho podobu pre rok 2020 a blízku budúcnosť.

Nový Hyundai i20 sa predstavuje vo svojej tretej generácii. Jeden z najúspešnejších modelov značky Hyundai sa do povedomia dostal predovšetkým svojou kvalitou, spoľahlivosťou a praktickými riešeniami.

Zdroj: Hyundai
Zdroj: Hyundai

Okrem týchto hlavných prvkov sa úplne nový model i20 vyznačuje novým a dynamickým štýlom. Úplne nový model i20 sa bude vyrábať v európskom závode značky Hyundai v tureckom meste Izmir.

„Zmyselná športovosť“

Sensuous Sportiness: nový inšpiratívny exteriérový dizajnový jazyk Hyundai
Úplne nový model i20 predstavuje prvé európske vozidlo značky Hyundai s dizajnový jazykom Sensuous Sportiness (Zmyselná športovosť). Vyznačuje sa harmóniou štyroch základných prvkov: proporcií, architektúry, štýlu a technológie. Zámerom tohto dizajnového smerovania je vytvoriť emotívnu hodnotu a dodať automobilom značky Hyundai nový výrazný vzhľad.

Zdroj: Hyundai
Zdroj: Hyundai

V porovnaní s predchodcom dostal úplne nový model i20 dynamickejšie proporcie, pričom sa zároveň viac hodí do preplnených mestských a prímestských oblastí. Jeho vizuálny vzhľad obohatila znížená strecha (- 24 mm), širšia karoséria (+ 30 mm) a väčšia dĺžka (+ 5 mm), pričom rázvor sa natiahol o 10 mm. Dizajn vozidla dopĺňajú aj úplne novo tvarované 17-palcové disky kolies z ľahkých zliatin.

NEPREHLIADNITE:

Štýlový charakter úplne nového modelu i20 umocňujú dynamicky vyzerajúci predný aj zadný nárazník, ako aj nová mriežka chladiča. Nový bočný pohľad ponúka energetické proporcie a klinovitý tvar, ktorý podčiarkuje výrazná bočná línia a výnimočné stvárnenie C-stĺpika. Zároveň sa prepracovaný a nezameniteľný svetelný podpis stará o prepojenie bokov so zadnou časťou, pričom prispieva k širokému a rozhodnému postoju úplne nového modelu i20. Všetky prvky exteriéru tak potvrdzujú moderný vzhľad vozidla a vodičovi dodávajú prémiový pocit.

Kľúčové slovko: Kvalita

Vnútorný priestor vytvára v automobile vzdušný pocit, pritom však vyzerá príťažlivo. Medzi výrazné dizajnové prvky patria horizontálne linky, ktoré zdobia vysokú a plasticky stvárnenú palubnú dosku. Vzniká tak veľmi netradičný vzhľad a predná časť palubnej dosky potom pôsobí veľmi štíhlym a širokým dojmom.

Zdroj: Hyundai
Zdroj: Hyundai

Pre zvýšenie elegancie a príťažlivého vzhľadu interiéru sa konštruktérom podarilo vizuálne spojiť novú 10,25-palcovú prístrojovú dosku a rovnako 10,25-palcovú stredovú dotykovú obrazovku. Dotyková obrazovka ponúka aj možnosť rozdelenia obrazu pre vyžívanie viacerých funkcií naraz.

Zdroj: Hyundai
Zdroj: Hyundai

Dynamické proporcie úplne nového modelu i20 sa oproti predchádzajúcej generácii spájajú so širšou karosériou a s dlhším rázvorom. To prinieslo viac priestoru na sedenie pre cestujúcich vpredu aj vzadu. Objem batožinového priestoru narástol o 25 litrov a na batožinu tak ponúka celkom 351 litrov. Okrem toho nižšia línia bokov a malé okienko za zadnými dverami znamenajú, že vodič má lepší výhľad do okolia.

Najväčšia porcia bezpečnosti v triede

Nový model Hyundai i20 prináša viacero nových bezpečnostných funkcií. Patrí medzi ne Inteligentný tempomat založený na navigačných údajoch Navigation-based Smart Cruise Control (NSCC), ktorý využíva navigačný systém úplne nového modelu i20 na predvídanie zákrut alebo roviniek a následne zvyšuje bezpečnosť jazdy prispôsobením rýchlosti vozidla.

Zdroj: Hyundai
Zdroj: Hyundai

Inteligentný asistent obmedzovača rýchlosti Intelligent Speed Limit Assist (ISLA) vystríha vodiča pri rýchlej jazde a prekročení povolenej rýchlosti zvukovými a vizuálnymi znameniami. Pri spojení s manuálnym obmedzovačom rýchlosti dokáže ISLA automaticky prispôsobiť rýchlosť. Systém na automatické udržanie vozidla v jazdnom pruhu so sledovaním vozidla pred sebou Lane Following Assist (LFA) automaticky upraví riadenie, aby udržalo úplne nový model i20 uprostred jazdného pruhu a ďalšie.

Motorové „menučko“

Na vrchole ponuky sa nachádza motor 1,0 T-GDi dostupný s výkonom 73,5 kW (100 k) alebo 88 kW (120 k). Prvý raz môže súčasť pohonu tvoriť 48-voltová mild hybridná technológia. Do motora s výkonom 73,5 kW sa montuje na požiadanie, v motore s výkonom 88 kW tvorí súčasť štandardnej výbavy.

NEPREHLIADNITE:

 

Tento 48-voltový systém prispieva k zníženiu spotreby a emisií CO2 o 3 – 4 %. Z pohľadu prevodoviek je 48-voltový systém dostupný so 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou (7DCT) alebo s novovyvinutou 6-stupňovou prevodovkou Intelligent Manual Transmission (IMT). Ak vodič pustí plynový pedál, IMT odpája motor od prevodovky a aktivuje režim plachtenia, čím šetrí palivo.

Zdroj: Hyundai
Zdroj: Hyundai

Motor 1,0 T-GDi s výkonom 73,5 kW (100 k) bez 48-voltového mild hybridného systému možno kombinovať s prevodovkou 7DCT alebo s manuálnou 6-stupňovou prevodovkou. Ako vstupná motorizácia slúži 1,2-litrový 4-valcový motor MPi. Poskytuje výkon 62 kW (84 k) a spája sa s manuálnou 5-stupňovou prevodovkou.