Nové generácie smart EQ fortwo a smart EQ forfour: Sú priekopnícke, digitálne a určené pre mesto

1557

Nová generácia vozidiel smart radu EQ je predovšetkým nepochybne elektrická. Značka smart ponúka trvalo udržateľnú a komplexnú koncepciu mestskej mobility. Pri napĺňaní svojich zámerov sa značka riadi viacerými zásadami.

Je tak nejak logické, že elektrickými autami, ktoré sú najefektívnejšími pri pomalej jazde v uliciach mesta, sa stávajú originálne motoristické fenomény. Jedným z nich je aj smart, ktorý patrí pod koncern Daimler.

Ide o rovnaký koncern, pod ktorého “dáždnikom” sa nachádza aj značka Mercedes-Benz. Smart EQ bol vytvorený vývojom, ktorý sa riadil niekoľkými heslami, začínajúcimi na písmen “R”.

Rethink, Rediscover, Refresh

Premysli, znovuobjavuj, osviežuj…Rethink: auto spoznáva aktuálne predstavy a inšpiruje sa radikálnymi, ako aj pokrokovými technologickými nápadmi. Rediscover: smart uľahčuje život v meste. Používanie vozidla je pritom vždy jednoduché a intuitívne. Predná časť nových modelov smart fortwo a forfour sa prvýkrát odlišuje.

Na mieste, kde štvormiestne vozidlo nesie dynamický prvok v tvare písmena A otvárajúceho sa nadol, ktorý je známy zo štúdie smart Vision EQ fortwo s voliteľne integrovanými hmlovými svetlometmi, si model fortwo ponechal známu priateľskú tvár. Svetelná technika na želanie predstavuje výkonnejšiu a trvanlivejšiu techniku, ktorá využíva výlučne svetelné diódy. Zadné svietidlá so stovkami diód predstavujú špičkový vizuálny a technický prvok.

Dizajnéri navrhli stredovú konzolu s celkom novým tvarom pre ešte lepšie možnosti využitia priestoru. Refresh: vždy na najnovšej úrovni: nová koncepcia infotainmentu connect. Značka smart sa novou koncepciou intuitívneho UX s 8-palcovým dotykovým displejom spolieha na dokonalé zladenie s mobilnými telefónmi zákazníkov a ich výpočtovým výkonom.

Remote, Ready to share, Ready to park

Vzdialený prístup, pripravený zdieľať a pripravený parkovať…Remote: digitalizácia bez hraníc. Značka smart prepracovala svoju digitálnu ponuku, aby zákazníkom poskytla čo najlepšie služby. Internetové stránky a aplikácie pre mobilné telefóny a nositeľnú elektroniku majú rovnaké minimalistické používateľské rozhranie.

Aplikácia smart EQ control prenesie mobilitu do mobilných telefónov vodičov. Je digitálnym spoločníkom vodiča vozidla smart a umožňuje mu zisťovať stav vozidla na diaľku. Služba „my smart“ je stredisko všetkých digitálnych služieb tejto značky. Zákazník môže v reálnom čase zistiť polohu svojho vozidla smart či odomykať a zamykať vozidlo bez použitia kľúča.

Služby „smart ready to“ predstavujú inovatívne služby, ktoré uľahčujú život v metropolách. Či už ide o informácie o vozidle, nabíjanie, parkovanie, navigovanie, nahrávanie a dokonca zdieľanie s priateľmi a susedmi. Ready to share: jednoduché zdieľanie. V priebehu niekoľkých sekúnd môžu oprávnení používatelia pomocou svojho telefónu otvoriť vozidlo svojho priateľa.

Služba je založená na používaní telefónu a využíva funkciu bezkľúčového vstupu do vozidla. Ready to park: pohodlné parkovanie prostredníctvom aplikácie – v reálnom čase nájdete dostupné možnosti parkovania vo zvolenej oblasti a niektoré z nich môžete priamo rezervovať.

Ready to spot, Ready to pack, Reinvent

Pripravený zamerať, pripravený pobaliť, znovu vynaliezť…Ready to spot: ukazuje nielen polohu odstaveného vozidla smart, ale aj najlepšiu cestu k nemu. V prípade potreby rozsvieti predné svetlomety pre uľahčenie hľadania.

V aplikácii Ready to pack je integrovaná funkcia aplikácie pactris, ktorá pomáha pri zapĺňaní batožinového priestoru. Používateľ v obchode oskenuje čiarový kód na produktoch a aplikácia znázorní, akým spôsobom sa zmestí do vozidla.

Reinvent: s novou generáciou vozidla smart je aj štruktúra výbavy stvárnená inteligentnejšie. Okrem základného modelu sú k dispozícii tri známe línie výbavy passion, pulse a prime. Každú líniu výbavy je možné kombinovať s tromi balíkmi výbavy (Advanced, Premium, Exclusive).

Regain a  Reload

Získať späť a nabiť…Regain – krátky rázvor kolies a výrazný rozchod kolies v kombinácii s priamym riadením dodávajú vozidlu smart jedinečnú obratnosť. Vďaka krútiacemu momentu 160 Nm zrýchľujú nové elektrické modely s výkonom 60 kW (82 k) z 0 na 60 km/h za 4,8 sekundy.

Akumulátor pozostáva z troch vysokonapäťových modulov a 96 vysokonapäťových článkov. Vďaka tomu dosahuje lítium-iónový akumulátor, ktorý dodáva vlastná organizačná jednotka koncernu Daimler Deutsche Accumotive, kapacitu 17,6 kWh, čo stačí na dojazd 159 km podľa NEDC.

To zodpovedá nielen štvornásobku priemerného denného jazdného výkonu v Nemecku, ale zabezpečuje najmä veľkorysý dojazd vo veľkomeste, pričom energiu je možné opätovne získať rekuperáciou. Komfortnou funkciou v meste je najmä radarom podporovaná rekuperácia. Vďaka nej vozidlo automaticky brzdí podľa vozidla idúceho vpredu.

Elektromotor chladí vzduch, výkonovú elektroniku kvapalina. Reload: znamená vlastný spôsob nabíjania. Vďaka voliteľnej palubnej nabíjačke s kapacitou 22 kW s funkciou rýchleho nabíjania sa modely nabijú z 10 % na 80 % dojazdu za menej ako 40 minút. Na úroveň priemerného denného jazdného výkonu sa vozidlo smart z 230-voltovej zásuvky dobije za 3,5 hodiny.