Nissan Qashqai budete môcť mať ako elektromobil na benzín. Dobré, však?

936
Zdroj: TS Nissan

Nový Qashqai bude ponúkať dva nové typy pohonu – 12V mild hybrid a v európskej premiére aj technológiu Nissan e-POWER. Podporuje tak cieľ spoločnosti Nissan dosiahnuť 50% objemu predaja elektrifikovaných verzií svojich modelov v Európe do roku 2024.

Bude k dispozícii nielen s benzínovým motorom 1,3 DIG-T vybaveným technológiou mild hybridného pohonu, ale pre Európu predstavuje aj e-POWER, inovatívnu a oceňovanú technológiu spoločnosti Nissan, ktorá čerpá z priekopníckeho elektrického modelu Nissan Leaf.

Interiér nového Qashqai sa nám ukázal nedávno.
Zdroj: TS Nissan

12V Mild-hybrid?

Mild hybridný systém ALiS pridáva k celkovej hmotnosti vozidla iba 22 kg. V režime plachtenia do zastavenia, pri rýchlostiach nižších ako 18 km/h a pri “aktívnom brzdení”, sa motor vypne a akumulovaná energia sa použije na napájanie elektrických zariadení vozidla. To umožňuje predĺženie zastavenia motora a zníženie spotreby paliva.

Zdroj: TS Nissan
Zdroj: TS Nissan

Pri zrýchľovaní (medzi 20 km/h a 110 km/h) energia v lítium-iónovej batérii dodáva motoru dodatočný krútiaci moment +6 Nm po dobu až 20 sekúnd. To pomáha znižovať zaťaženie benzínového motora a zlepšuje spotrebu paliva.

Zdroj: Nissan
Zdroj: Nissan

Benzínový motor 1.3 DIG-T 12V ALiS bude ponúkaný s dvoma výkonmi – 140 k a 160 k – buď so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, alebo novou prevodovkou Xtronic CVT (iba 160 k). Maximálneho výkonu motor dosahuje pri 5500 ot./min, s maximálnym dostupným krútiacim momentom 270 Nm pri praktických 1750 ot./min pre CVT s výkonom 160 k a výkonnejších variantoch s manuálnou prevodovkou.

Zdroj: TS Nissan
Zdroj: TS Nissan

(Ne)klasický hybrid: e-POWER

Systém e-POWER pre nový Qashqai bol špeciálne vyvinutý pre tento model, aby spĺňal prísne požiadavky európskych vodičov. Qashqai s e-POWER dosahuje nielen vysokej účinnosti a nízkych emisií CO2, ale tiež ponúka vodičovi rýchlu odozvu a vysoký výkon.

Zdroj: TS Nissan
Zdroj: TS Nissan

S variantmi 2WD a 4WD, šesťstupňovou manuálnou prevodovkou alebo novou prevodovkou Xtronic CVT a pohonom čisto elektrického motora technológie e-POWER ponúka nový Qashqai všetko na uspokojenie každej požiadavky zákazníka, pričom radosť z jazdy je srdcom všetkých konfigurácií hnacieho ústrojenstva.

Zdroj: TS Nissan
Zdroj: TS Nissan

Systém sa skladá z vysokovýkonnej batérie a pohonnej jednotky integrovanej s benzínovým motorom vybaveným variabilným kompresným pomerom s výkonom 157 k, generátorom elektrickej energie, meničom napätia a elektromotorom s výkonom 140 kW podobnej veľkosti a výkonu, aký sa nachádza v elektrických vozidlách značky Nissan. Jedná sa o jedinečné riešenie, ktoré kombinuje príjemné a plynulé lineárne zrýchlenie charakteristické pre elektromobil, ale bez potreby nabíjania.

Zdroj: Nissan
Zdroj: Nissan

Jedinečným prvkom systému e-POWER je to, že benzínový motor slúži iba na výrobu elektrickej energie, zatiaľ čo kolesá sú výlučne poháňané elektromotorom. To znamená, že spaľovací motor môže vždy bežať v optimálnych otáčkach a zaťažení, čo vedie k vynikajúcej spotrebe paliva a nižším emisiám CO2 v porovnaní s tradičným typom pohonu. V podstate tak ide o elektromobil, ktorý jazdí na benzín. Dobré, nie?

NEPREHLIADNITE: