Najdrahšie autá sveta 1: Svoje takmer tri milióny môžete minúť takto

534
Zdroj: Koláž / Lamborghini

Sú vzácnejšie ako šafrán, sú drahšie ako nehnuteľnosti, a pritom sú to stále autá. Naša séria najdrahších áut sveta vám utrhne dekel. Čítate prvý diel.


Ak by ste náhodou nevedeli, čo so svojimi ťažko zarobenými peniazmi, prinášame vám pár tipov, ako ich utratiť čo najrozumnejšie. Veľa Slovákov sa v dnešnej dobe potýka s problémom, že majú toľko peňazí, že nevedia, do čoho investovať. Ale my hovoríme neinvestujte, míňajte. A ak ste v tomto odseku zbadali iróniu, môžeme rovno začať.

26. Aston Martin Vulcan za 2,3 milióna dolárov

Toto je jeden z neveľkého počtu Aston Martinov určených výlučne na trať. Predstavuje vyvrcholenie viac ako storočnej histórie vývoja v automobilke. Pod kapotou buble 7-litrový vidlicový dvanásťvalec s výkonom 820 čisto spaľovacích koní.

Vulkán zrýchli na stovku za približne tri sekundy a jeho maximálna rýchlosť predstavuje viac ako 330 km/h. V priebehu rokov 2015-2106 vyrobili iba 24 kusov tohoto špeciálu.

25. Mercedes-AMG ONE za 2,5 milióna dolárov

Keď Mercedes predstavil koncept, málokto tušil, že ONE sa dostane aj do produkcie. Plug-in hybridná sústava tu neslúži na znižovanie emisií, ale na posilnenie dynamiky. Mercedes-AMG ONE sa z 0 na 100 km/h rozpohybuje za 2,9 sekundy a maximálna rýchlosť dosiahne 352 km/h. Celá sústava poskytuje 1049 koní a kombinuje štyri elektromotory s 1,6-litrovou V6 z F1.

Zdroj: Mercedes-Benz
Zdroj: Mercedes-Benz

Toto auto má za sebou aj relatívne čerstvý traťový rekord na Nürburgringu. Po novom ide totiž o najrýchlejšie sériovo vyrábané auto. Miniséria modelu s názvom Mercedes-AMG ONE sa skladá iba z 275 vyrobených kusov, ktoré si už neobjednáte. Všetky sú predané.

Zdroj: Mercedes-Benz
Zdroj: Mercedes-Benz

24. Lamborghini Countach LPI 800-4 za 2,5 milióna dolárov

Určite ste zachytili, že Lamborghini znovuzrodilo legendárny Countach a predstavilo jeho súčasnú verziu. Stalo sa tak minulý rok, po vzore súčasnosti je elektrifikované a je jednoducho wau.

Zdroj: Lamborghini
Zdroj: Lamborghini

Pod kapotou buble 6,5-litrový dvanásťvalec V12 doplnený elektromotorom. Ten však k celému systémovému výkonu prispieva iba 34 koňmi, čo sa na celkovom výkone 803 koní odráža len minimálne. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h predstavuje 2,8 sekundy a maximálka predstavuje 355 km/h. Nový Countach sa vyrobí len v náklade 112 kusov.

Zdroj: Lamborghini
Zdroj: Lamborghini

23. Ferrari F60 America za 2,6 milióna dolárov

Ferrari F60 America je jedným z najojedinelejších modelov z talianskej stajne. Pod kapotou ukrýva základy z modelu F12 Berlinetta, atmosférický dvanásťvalec V12 s výkonom 730 koní poháňajúci výlučne zadnú nápravu.

Zrýchlenie na stovku? 3,1 sekundy! Predstavené v roku 2014 s objemom produckie iba 10 kusov uvidíte toto Ferrari asi tak nulakrát v živote. To však ešte podporuje fakt, že sa radí medzi najdrahšie autá sveta.

22. Aston Martin Valkyrie za 2,6 milióna dolárov

Valkýra kombinuje F1 technológie s automobilmi podobne ako o niečo lacnejší Mercedes-AMG ONE. Pod kapotou buble motor Aston Martin-Cosworth s objemom 6,5 litra a dvanástimi valcami. Aj tu je doplnený elektromotorom, ktorý povýšil systémový výkon na 1160 koní.

Zdroj: Aston Martin
Zdroj: Aston Martin

Aj tu technológia z F1 znamená extrémne vysoké otáčky nad úrovňou 10 000 ot./min. Zrýchlenie na stovku zvládne za približne 2,6 sekundy a maximálna rýchlosť by mala predstavovať o niečo viac ako 400 km/h.

Zdroj: Aston Martin
Zdroj: Aston Martin

Toto je len začiatok zoznamu najdrahších áut sveta. Zostaňte naladení aj na ďalší diel.

Mrkni naše nové video: