Mercedes-Benz Marco Polo: 40 rokov dobrodružstva na cestách

594

Kempingový dobrodruh od značky s trojcípou hviezdou bol pred 40 rokmi (prvý model Mercedes-Benz Marco Polo mal premiéru v roku 1984) pomenovaný podľa slávneho benátskeho objaviteľa. Odvtedy prepravil mnoho cestovateľov – od Európy až po Áziu. A aj sám sa ďalej vyvíjal – z hľadiska funkčnosti, komfortu a štýlu. A budúcnosť? Ako inak, elektrická.

Prvý model Marco Polo patril v 80. rokoch minulého storočia k veľkostne skromnejším kempingovým automobilom, ktoré však vtedy definovali tento segment. Bolo to auto s výškou 2,97 metra a v tej dobe pôsobilo impozantným dojmom. Modernizácia modelu sa uskutočnila v roku 1988.

Základná koncepcia bývania pre model Marco Polo zostala od prvej generácie nezmenená. Stále zahŕňa strešnú posteľ, lavicu na sedenie/ležanie v zadnej časti interiéru, otočné sedadlá vodiča a spolujazdca, kuchynskú linku s drezom, varičom a chladiacim boxom, ako aj skrinkové a zásuvkové moduly.

Kompaktný a vhodný na každodenné používanie

Druhá generácia modelu Marco Polo, ktorá vychádzala z modelu Vito, sa po znížení vozidla na menej ako dva metre a po zavedení výsuvnej strechy v roku 1996 stala omnoho vhodnejšou na garážovanie.

Zároveň sa podstatne zvýšila funkčnosť interiéru: lavica na sedenie/ležanie v zadnej časti interiéru bola namontovaná na systéme upevňovacích koľajničiek a dala sa posúvať. Skrinky boli vybavené praktickými roletami. Modernizácia modelu sa uskutočnila v roku 1999.

Funkčný a sofistikovaný

Tretia generácia postavená na báze modelu Viano dosiahla v roku 2003 ďalší pokrok z hľadiska funkčnosti. Elektricky ovládaná výsuvná strecha, pohodlná strešná posteľ s bodovo pružiacimi prvkami, ako aj lavica s elektricky sklápateľnými operadlami a vzduchovými vankúšmi v bočniciach sedadiel – to boli len niektoré z mnohých vylepšení. Modernizácia modelu sa uskutočnila v roku 2010.

Štýlový a pohodlný

Od roku 2015 sa Marco Polo prezentuje vo svojej súčasnej podobe, ktorá vychádza z Triedy V. Interiér od kokpitu až po obytnú časť sa zmenil na luxusný salónik. Medzi najzaujímavejšie prvky výbavy patrili a naďalej patria obloženie podlahy so vzhľadom pripomínajúcim jachtu, pôsobivé osvetlenie interiéru s LED a široký výber vysokokvalitných ozdobných prvkov a čalúnení.

V tomto vývoji pokračuje aj nová Trieda V Marco Polo, ktorá bola predstavená v lete 2023 a na trh sa dostane tento rok. Okrem iného zaujme ešte kvalitnejším vzhľadom exteriéru a kokpitu, ako aj vylepšeným systémom MBUX a ovládacou jednotkou MBAC, ktoré ponúkajú nové funkcie.

Budúcnosť kempovania sa volá VAN.EA

Téma budúcnosti modelu Marco Polo je, pochopiteľne, elektrická mobilita. Najdôležitejší krok do budúcnosti elektrickej mobility predstavuje nová výlučne elektrická architektúra VAN.EA, ktorá bude na trh uvedená v roku 2026. Na základe architektúry VAN.EA sa bude elektrifikovať a rozširovať aj portfólio kempingových automobilov.