Mercedes-AMG GLA 35 4MATIC je vstupnou bránou do sveta absurdne silných kompaktov

2375

Paleta kompaktných základných modelov radu 35 pre vstup do sveta Mercedes-AMG je teraz kompletná. Sedemčlennú rodinu kompaktných modelov teraz zakončuje nový model Mercedes-AMG GLA 35 4MATIC s mimoriadne tuhou karosériou a pomerne šibnutým výkonom.

O výkonné kompaktné modely nie je v posledných rokoch vôbec núdza. Nový Mercedes-AMG GLA 35 4MATIC je posledným z rodiny siláckych kompaktných modelov.

Zároveň ide o pomerne praktický rodinný crossover, ktorý vyzerá sympaticky a je nabúšený poriadnou dávkou techniky, ktorá mu pomáha zvládať vysoký výkon pod kapotou.

Make-up

Dole sploštený veniec volantu s perforovanou kožou v oblasti uchopenia a červenými kontrastnými švami je príjemný na pohľad aj na dotyk a nechýbajú kvalitne vyhotovené radiace páčky na volante s manuálnym radením prevodových stupňov. Tlačidlá AMG na volante umožňujú rýchle a presné ovládanie špecifických funkcií ovplyvňujúcich dynamiku jazdy.

O krotenie rýchlosti sa stará vysokovýkonná brzdová sústava. Na prednej náprave pracujú 4-piestové pevné strmene monoblok a 350-milimetrové brzdové kotúče, na zadnej náprave 1-piestové plávajúce strmene a 330-milimetrové brzdové kotúče. Kotúče sú zvnútra ventilované a dierované.

306 hrmených!

Technický základ tvorí nasratý 2,0-litrový štvorvalcový turbomotor. Ten dosahuje výkon 225 kW/306 k pri 5 800 ot./min. a krútiaci moment 400 Nm od 3 000 ot./min. Ten sa prostredníctvom 8-stupňovej dvojspojkovej prevodovky a náhonu na všetky kolesá variabilne rozdeľuje medzi všetky štyri kolesá pomocou lamelovej spojky v pomere od rýdzeho pohonu predných kolies po rozdelenie medzi predné a zadné kolesá v pomere 50 : 50.

O dokonalý štart sa potom postará funkcia „Pretekársky štart“, ktorý vystrelí malé mestské SUV na stovku v priebehu 5,1 sekundy. Vodič si môže nastaviť reakcie vozidla viacerými spôsobmi. Trojstupňové ESP® má nastavenie zapnuté pre režim Komfort, ESP® SPORT Handling alebo ESP® OFF pre režim Šport. Ovládanie jazdných režimov AMG DYNAMIC SELECT dáva možnosť voľby jazdných programov Klzká vozovka, Komfort, Šport, Šport+ a Individuálny. Ďalšie možnosti prináša Dynamika AMG s režimami Základný a Rozšírený.

Technologický luxus…ako inak

Pri ovládaní nechýba digitálne rozhranie MBUX so špeciálne upravenými zobrazeniami AMG a s možnosťami ovládanie dotykom, rečou po vyslovení pokynu „Hey, Mercedes“ („Ahoj, Mercedes“), alebo prostredníctvom dotykovej plochy.

Súčasťou systému je aj osobný pretekársky inžinier AMG TRACK PACE, ktorý umožňuje analyzovanie a zlepšovanie jazdeckých schopností vodiča. Charakteristické sú aj poťahy sedadiel z imitácie kože ARTICO a mikrovlákna DINAMICA v čiernej farbe s červenými kontrastnými ozdobnými švami a červenými bezpečnostnými pásmi.