McLaren 675LT: “dlhochvost supervýkonný”

270

McLaren Super Series združuje pár modelov: 650S, 650S Spider a 625C, ktorý je dostupný len pre ázijský trh. Túto skupinu “600+” doplní najnovší superšport s menom 675LT, ktorý bol inšpirovaný legendárnym McLarenom F1 GTR Long Tail.

Vtedajší Long Tail bol tým najlepším, čo McLaren vyrábal a poháňal ho prepracovaný šesťlitrový dvanásťvalec, ktorého výkon vrcholil hodnotou až 600 konských síl. Samozrejme, že 675LT nie je nástupcom klasiky F1, túto úlohu prebral model P1. Novinka je starým Long Tailom inšpirovaná a rovnako poriadne prekopaná.

Karbón, polykarbonát, titán…
Predpokladom zníženia váhy vozidla je v súčasnosti extenzívne využitie uhlíkových vlákien. Z nich má model 675LT vyrobený agresívny predný splitter, bočné prahy a nasávače, zadný spojler, dvere a mnoho iného. Konštruktéri nenechali nič na náhodu a zadné okno je z polykarbonátu, škrupinové sedačky sú taktiež z uhlíka a navyše bola odstránená aj klimatizácia, ktorú si však zákazník môže objednať bez príplatku naviac.

Tak ako v minulosti aj teraz sa podarilo ušetriť ťažké kilá na paradoxne väčšej karosérii. Oproti zvyšku modelov super série je 675LT ľahšie až o 100 kg, čo sa rovná váhe len 1 230 kg!

Objem rovnaký, komponenty nie
Kráľ McLaren Super Series dostal do vienka rovnaký 3,8-litrový dvojito prepĺňaný osemvalec, ktorý je McLaren využíva v každom súčasnom modeli. Exkluzívne pre tento voz je však značne upravený a oproti 650S či 625C je až 50 % častí zmenených. To prináša nové turbá, pozmenený dizajn hláv a titánového výfukového potrubia, nové vačkové hriadele, ľahšie ojnice a “rýchloprietokové” palivové čerpadlo.

Zmeny sú tak rozsiahle, že tento motor aj odlišne označili – M838TL (namiesto M838T). Je ľahší, účinnejší a zo svojho objemu vie vydolovať až 675 koní. S tak nízkou váhou je tým pádom počet koní na jednu tonu váhy až 549. V praxi to znamená akceleráciu z nuly na 100 km/h za úbohé 2,9 s, pokračujúc na 200 km/h mu to potrvá len 7,9 s a zrýchľovať prestane až pri 330 km/h.

Už čoskoro v Ženeve
Najostrejší superšport tejto značky sa bude dodávať len ako kupé, samozrejme ho možno prihlásiť na značky. Ak sa chystáte do Ženevy, rozhodne si nenechajte ujsť novinky od McLarenu. P1 vo verzii GTR bude tiež prítomná.

Na vrchol “super série” značky McLaren sa usadí tento čerstvý prírastok, ktorý je poriadne výkonný a mimoriadne ľahký.

Mrkni naše nové video: