Toto Bentley je poslednou poctou W12! Neuveríte, koľko kusov vyrobia

1249
Zdroj: Bentley

Unikátne technológie, ktoré zažije len zopár zákazníkov. Volá sa Bentley Batur a bude výnimočné.

Bentley Batur je najunikátnejšim modelom britskej značky za posledné obdobie. Okrem labutej piesne legendárneho dvanásťvalca pôjde o auto s množstvom unikátnych technologických riešení. A to všetko len pre 18 zákazníkov.

Zdroj: Bentley
Zdroj: Bentley

Bentley Batur uvidel svet prvýkrát v lete 2022, kedy sa k nadšencom motorizmu dostal dizajn a zopár technických informácií. Dnes však automobilka informuje, že Batur už má testovaciu fázu za sebou a je pripravený na nasadenie do sériovej výroby. I keď, hovoriť o 18 kusoch ako o sérii je relatívne zábavné.

Zdroj: Bentley
Zdroj: Bentley

Posledných zopár dvanásťvalcov v Baturoch by malo byť naladených na 740 koní, čo predstavuje výrazný nárast oproti šesťlitrovým W12 napríklad v modeloch Flying Spur alebo Continental. Prepracované je však nasávanie vzduchu, prepĺňanie a Batur dostal úplne nové chladenie.

Zdroj: Bentley
Zdroj: Bentley

Batur bude výnimočný aj po konštrukčnej stránke. Mal by totiž využívať viac ako 800 unikátnych dielcov, ktoré nenájdete na žiadnom inom Bentley. Napríklad rám tlačidla štartovania, ktoré využíva technológiu 3D tlače, avšak ako materiál pre tlač slúži recyklované zlato.

Zdroj: Bentley
Zdroj: Bentley

Ak by ste chceli jeden z týchto luxusných kúskov vlastniť, máte smolu. Všetkých 18 modelov limitovanej edície je vypredaných, pričom ani jeden nestojí menej ako 2 milióny. Výroba jedného kusu potrvá približne 4 mesiace, pretože množstvo úkonov je potrebné urobiť ručne.

Zdroj: Bentley
Zdroj: Bentley