Lexus v Európe: Najpredávanejšími modelmi sú SUV

396

Podobne ako piesňam od Eda Sheerena sa ani SUV-čkam nedá vyhnúť. Môžete utekať, no neschováte sa pred nimi. No a zároveň ich je každým dňom viac a viac. Dokazuje to aj trojica najpredávanejších modelov značky Lexus.

Valec zvaný „športovo-úžitkové vozidlá“ si omotáva Európu okolo prsta a dokazujú to aj predajné ukazovatele značky Lexus.

Totiž, trojica najpredávanejších modelov značky patrí do kategórie SUV a značným spôsobom schovávajú do „vačku“ hatchbacky či klasické sedany, ktoré padajú do úzadia posledných viac než 10 rokov.

Obľúbená stredná cesta

NX je už niekoľko rokov najpredávanejším autom značky Lexus na európskom trhu. V minulom roku opustilo showroomy na starom kontinente 24 309 kusov tohto SUV s dĺžkou 4,6 metra a viac ako 70 % z nich boli vozidlá vybavené hybridným pohonom.

Lexus NX je na trhu k dispozícii od roku 2014. Na Slovensku je možné vozidlo kúpiť s preplňovaným benzínovým motorom 2,0 l  s výkonom 238 koní a s maximálnym krútiacim momentom 350 Nm alebo s hybridným systémom s výkonom 197 koní s benzínovým motorom s objemom 2,5 litra. Obidve verzie motora sú k dispozícii s predným pohonom alebo pohonom oboch náprav. V hybridnom variante sa na pohon zadnej nápravy používa ďalší elektrický motor.

NX je v ponuke Lexusu dôležitým modelom – práve on sa môže stať prvým plug-in hybridom značky. Japonský výrobca oficiálne oznámil, že plánuje uviesť na trh auto s takýmto systémom. Sesterská Toyota už predstavila hybridný model RAV4 Plug-in Hybrid. Podobné rozmery oboch modelov naznačujú, že vybavenie Lexusu NX takouto jednotkou by bolo prirodzeným krokom.

Lexus UX

Druhým najobľúbenejším modelom značky u európskych vodičov je najnovší a najmenší crossover UX. Auto zaznamenalo vynikajúci štart a v prvom roku dosiahlo predaj 20 943 kusov.

Podobne ako NX je aj Lexus UX v ponuke v dvoch verziách –  na výber je verzia so spaľovacím benzínovým atmosférickým motorom 2,0 l s výkonom 171 koní, alebo s hybridným pohonom a výkonom 184 koní. Ten je dostupný s predným pohonom alebo s pohonom oboch náprav aj s dodatočným elektromotorom. Priemerná spotreba hybridného UX 250h predstavuje v prípade variantu s predným pohonom od 5,3 l/100 km. Auto v tejto verzii zrýchľuje na 100 km/h aj za 8,5 s.

Rodina modelu UX sa onedlho rozrastie. V priebehu tohto roka sa do autosalónov vo vybraných európskych krajinách dostane  prvý elektrický automobil Lexusu, model UX 300e. Crossover bude mať dojazd viac ako 300 km a zrýchlenie na stovku za 7,5 s.