KIA ProCeed – prvý dojem | Tretí karosársky variant môže zavariť prémiovkám

1290

Kórejská značka napreduje sťa valec a vystupuje zo šedivého davu odvážnymi kúskami. Nová KIA ProCeed nemá aktuálne vo svojej triede dostatočnú alternatívu a nepôjde len o p“peknú tváričku“. Do ponuky sa dostane verzia GT s výkonom 204 koní.

KIA ProCeed prichádza len niekoľko mesiacov po júlovej prezentácii predstaviteľov značky v portugalskom Fare. V rámci klasického PowerPointovského divadla sme si nemohli nevšimnúť, že v riadku s ponukou karosárskych variantov sa nachádzajú 3 siluety. Ladné a nízke kombi štýlu „shooting brake“ sa teda stalo z konceptu realitou a na prvý pohľad ide o príjemný počin.

„Európan“

Pokiaľ sa dostanete k materiálom, ktoré vypracovala KIA k novému Ceedu, tomuto prívlastku sa jednoducho nevyhnete. Kórejci sa doslova hrdia tým, že je ich nový hatchback vyrábaný, vyvíjaný, testovaný a taktiež vo veľkej miere obľúbený na starom kontinente.

Všetky karosárske varianty vrátane ProCeed, budú vyrábané v Žiline a k dispozícii bude klasická 7-ročná záruka do nájazdu 150 000 km. Predaj sa začne v prvom štvrťroku 2019 a na jeho záujem sme skutočne zvedaví, no jeho produkcia nabehne už v priebehu novembra 2018.

Fešák

Čo teda znamená karoséria typu „shooting brake“ pre rodinku Ceed? V prvom rade to, že nahrádza klasický 3-dverový hatchback, ktorý sa všeobecne nestretal s veľkou obľubou a pochopením. No a s nepraktickým vyhotovením hatchbacku odišlo aj jeho nepraktické pomenovanie.

Názov „pro_cee’d“ musel vypadnúť z hlavy riaditeľa softvérového vývoja. Inak si to vysvetliť nedokážem. ProCeed však narástol oproti klasickému kombi Sportwagon na dĺžku o 5 mm, má dlhší predný previs, línia strechy klesla o 43 mm a svetlá výška klesla o 5 mm na celkových 135 mm. Rázvor zostal pochopiteľne rovnaký.

No a keďže sa majú trendy dodržovať, ProCeed bude k dispozícii vo verzii GT Line, ktorý ponúkne ľubovoľnú pohonnú jednotku a agresívnejší vzhľad či 17 až 18-palcové disky. Rovnakým vzhľadom bude disponovať aj najsilnejšia verzia GT, ktorá bude k dispozícii s výkonným motorom, zdieľaným z ostrejšieho hatchbacku Ceed GT.

Je vám na ProCeede niečo povedomé? Pokiaľ máte pocit, že sa zadná časť novinky zásadne podobá na novú generáciu Porsche Panamera, potvrdzujem, že tento dojem budí aj naživo.

Povedomé útroby

Jeden z najkvalitnejších interiérov svojej triedy zostal zachovaný aj pre verzie ProCeed. Nejde však o čistú kópiu kabíny modelov hatchback či Sportwagon a prinuje áša aj svoje špecifiká.

Sivé poťahy interiéru nahrádzajú čierne a na prahoch dverí nájdete kovové nástupné lišty. Už v štandardnej výbave dostanete športový volant s plochou spodnou časťou a v prípade voľby dvojspojkovej prevodovky budú vodičom k dispozícii nové páčky radenia na volante.

Najväčšou zmenou v prípade ProCeedu je nový rad predných sedadiel. Ponúknu väčšie a pevnejšie bočné vedenie a taktiež mohutnejšie stehenné opory. Sú čalúnené čiernou kožou a semišom s červeným prešívaním.

Pre verziu GT Line sú športové sedadlá s tuhším vedením voliteľnou výbavou, no v prípade najvýkonnejšieho prevedenia GT ide o štandard bez príplatku. Nepriaznivé účinky nižšej siluety strechy kompenzuje zníženie referenčného bodu bedrového kĺbu na zadných sedadlách. Tým pádom je možné pohodlne usadiť vyšších pasažierov. Objem kufra je však gigantický a predstavuje až 594 litrov.

Exkluzivita

Na rozdiel od klasických modelov Ceed bude ProCeed v ponuke s jedným motorom naviac. Nebude chýbať benzínový 1,0-litrový trojvalec (ehm…rok 2018) s výkonom 88 kW/120 koní a taktiež 1,4-litrový štvorvalec „Kappa“ s výkonom 103 kW/140 koní. Ten bude predstavovať najvyššiu motorizáciu v prípade výbavy GT Line a na rozdiel od trojvalca bude k dispozícii so 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou.

Samozrejmosťou bude aj nový 1,6-litrový naftový motor „Smartstream“, s výkonom 100 kW/136 koní a s možnosťou voľby manuálnej alebo dvojspojkovej prevodovky. Vo verzii so 7-stupňovou prevodovkou ponúkne až o 40 Nm vyšší krútiaci moment. Čerešničkou na torte bude 1,6 litrový benzínový štvorvalec T-GDi s výkonom 150 kW/204 koní a krútiacim momentom 265 Nm. V modeloch ProCeed GT a Ceed GT sa objaví nová verzia 7-stupňovej dvojspojkovej prevodovky od značky KIA.

Hračky a bezpečnosť

Zákazníci dostanú na výber z dvoch veľkostí dotykových displejov multimediálnych systémov (7 a 8-palcov) a funkcie Apple CarPlay (pre iPhone 5 a vyššie verzie). Pochopiteľne sa pridáva Android Auto pre verzie systému 5.0 (Lollipop a vyššie). KIA sa po novom kamoší s prémiovou audio značkou JBL. Jej audio bude v cenníku k dispozícii pod názvom „JBL Premium“.

Z hľadiska bezpečnosti bude k dispozícii „plná poľná“ zahŕňajúca výbavu a senzory, ktoré ponúkajú verzie hatchback či Sportwagon. V prípade verzií so 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou môže vodič využiť volič režimov Drive Mode Select. Ponúkne úsporný režim „Normal“ a ostrejší režim „Sport“, ktorý zlepšuje odozvu motora na plynový pedál.