„Ferrari 250 GTO“ z filmu Vanilkové nebo je na predaj za cenu lacného Porsche

459

Samozrejme to má jeden háčik. Ferrari 250 GTO je už niekoľko rokov najžiadanejším klasickým autom na svete a jeho cena sa pohybuje v sumách desiatok miliónov eur. Auto z úvodnej scény filmu Vanilkové nebo s Tomom Criuse-om za volantom totiž nie je originálnym Ferrari.

Je pravda, že film „Vanilla Sky“ vznikol v roku 2001 a v tom čase sa ešte Ferrari 250 GTO nerovnalo svojou hodnotou rozľahlým súkromným ostrovom. Každopádne, nejde o skutočné Ferrari, no o celkom podarenú repliku.

Kópia originálneho vozu z roku 1962 bola postavená (ako inak) talianskym špecialistom. Dizajnér umelec Joe Alphabet stvoril tento krásny kúsok a pomenoval ho Alpha One GTO Coupe.

Zmes

Bohužiaľ, verné prevedenie repliky bolo zachované len navonok. Originálne Ferrari 250 GTO poháňa 3-litrový motor V12, ktorý je spriahnutý s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou. Alpha One GTO Coupe však v žilách pulzuje americká sila. Pod kapotou nájdete motor V8 od Chevroletu (Small block) s objemom 350 kubických palcov (5,7 litra) a automatickú prevodovku od General Motors. Vo filme bolo auto samozrejme „nadabované“ originálnym 12-valcovým Ferrari.

Auto sedí na japonskom podvozku z modelu Datsun 260Z s nezávislým zavesením kolies a prednými nápravami typu McPherson, nízkymi lichobežníkmi, oceľovými pružinami, teleskopickými tlmičmi a stabilizátormi. Na zadnej náprave nájdeme nezávislé zavesenie kolies typu Chapman. Auto využíva klasické hrebeňové riadenie a jeho hmotnosť je len 1350 kilogramov. Pokiaľ vám ale už na prvý pohľad niečo nesedí, vaše pocity sú oprávnené. Auto je citeľne kratšie, má dlhšie previsy a disponuje len jednou koncovkou výfuku miesto štyroch.

Balíček

Pokiaľ by ste mali o tento kúsok záujem, aktuálne smeruje do dražby, v ktorej by sa mala jeho hodnota vyšplhať do spektra medzi 75 000 a 85 000 eurami. Kupujete si však auto, ktoré otváralo jeden z najznámejších filmov prelomu milénia, ktoré šoféroval samotný scientologický fanatik Tom Cruise.

Pri kúpe ale nezískate len krásne auto. V balíku dostávate aj originálnu brožúru, certifikovanú a podpísanú fotografiu Toma Cruise-a a Penelope Cruz či tlačovú správu k filmu od produkčnej spoločnosti Paramanount Pictures. Treba ešte dodať, že toto auto bolo po ukončení služieb filmovému priemyslu zreštaurované do dokonalej podoby v roku 2007.

Zdroj: Silodrome, Drivetribe, Paramount Pictures