VIDEOTEST: CITROËN BERLINGO | „Tatino“

201

Priatelia, pozeráte sa na jedno z najpraktickejších rodinných áut na svete. Nejde o SUV, nejde o MPV a ani o kombi. „Ludospace“, ako sa nazýva kategória áut pri ktorej vzniku stálo pred 22 rokmi práve Citroën Berlingo, zažíva renesanciu. No a konečne mu bolo dopriate niečo, čo mu roky chýbalo. Imidž.

Žiadnemu automobilovému segmentu nemôžete veriť jeho zanietenosť pre rodinu viac, než segmentu rodinných dodávok. Citroën Berlingo je jedno z tých áut, ktoré sa objavia v reklame plnej detí, psov, batohov či piknikového vybavenia a na jej konci vás ani neprekvapí, že všetok tento náklad s prehľadom pojal do svojich útrob. Ignorovaním často nezmyselných automobilových trendov a nasýtením hladného ega niečím iným ako kúpou auta, môžeme spraviť naše životy jednoduchšími.

Le freak, c’est chic

Berlingo pôsobilo vždy nekonfliktne a možno aj trochu sympaticky. Po 22 rokoch na trhu však prichádza len druhý nástupca prvej generácie. Dlhé roky sa predávali aj bez „cool“ prednej masky alebo vzduchových vankúšov na dverách, a to skutočne dobre. Nová generácia má však omnoho kratšiu kapotu a celkovo pôsobí kompaktnejším dojmom. Vo veľkostnom variante „M“ meria na dĺžku 4,4 metra. So šikovnými plastovými prvkami Airbump sa už nebudete nikdy báť toho, že otlčiete na parkovisku auto, vedľa ktorého ste postáli.

Rodinný dom

Presadnutím z bežného sedanu či kombi do Berlinga, zažívate priestorový šok. Celkovo je v kabíne veľké množstvo vzduchu, ktoré je plne k dispozícii pre vaše potreby. Kvalita spracovania interiéru je na dobrej úrovni, s mnohými príjemnými plastmi nachádzajúcimi sa na miestach, s ktorými môžu vaše končeky prstov prísť do kontaktu. Bez vysokej stredovej konzoly s USB prípojkou a výduchmi klimatizácie pre druhý rad sedadiel je priestor medzi prednými sedadlami značne neorganizovaný a prázdny. Vrelo odporúčam, aby ste ho v prípade záujmu zaškrtli v konfigurátore, aj napriek cenovke 350 €. Aspekt, ktorý ma osobne veľmi potešil, je ovládanie klimatizácie skrz panel fyzických tlačidiel. Tento problém bol v rámci koncernu PSA často kritizovaný pri iných modeloch francúzskych značiek a do novej generácie Berlinga sa, chvalabohu, nedostal.

Dôvod úspechu

Svojmu statusu legendy segmentu vďačí Berlingo za extrémne štedrú ponuku priestoru vo svojich útrobách. Veľké odkladacie priestory nájdete vo všetkých štyroch dverách alebo pod nohami zadných pasažierov. Veľkú odkladaciu policu nad hlavami predných pasažierov zas môžete použiť pre dlhšie úzke predmety, akými sú napríklad dáždnik či vychádzkové palice. Ďalšie odkladacie priestory nájdete v samotnej palubnej doske. Pred vodičom a predným pasažierom máte k dispozícii držiaky na nápoje, ktoré pojmú pollitrovú fľašu či bežný plastový pohár s kávou z čerpacej stanice. Ďalší úložný priestor nájdete za displejom mulitmediálneho systému, ktorému sme našli vynikajúce využitie – nasypali sme doň cukríky. Oproti prednému pasažierovi nájdete až trojicu praktických odkladacích priestorov, z čoho dva z nich sú uzatvárateľné a s úctyhodnou veľkosťou či priestor za radiacou pákou pre doklady, kľúče a mobilné telefóny. Tým však ani zďaleka nekončíme, keďže pod každé sedadlo dokážete natlačiť menší batoh, plyšákov či občerstvenie na cestu. No a čerešničkou na torte sa stáva batožinový priestor. V závislosti od pozície sedadiel druhého radu ponúkne od 597 po 775 litrov. Pokiaľ počítame objem od podlahy kufra až po strop, môže ísť o priestor s veľkosťou 983 až 1335 litrov. No a po sklopení druhého radu sedadiel ponúkne Berlingo od 2126 po 3000 litrov batožinového priestoru. Do toho však stále nie je zarátaný objem, ktorý získate po sklopení predného sedadla spolujazdca. Z hľadiska priestoru budete praktickejšie osobné auto tejto veľkosti hľadať márne. Čo však stále stojí za zváženie, je dokúpenie multifunkčnej strechy MODUTOP, vďaka ktorej získate presklenú strechu, elegantné ambientné osvetlenie, priesvitnú odkladaciu policu s priečkami či zadný strešný odkladací priestor s desiatkami litrov objemu.

Najsilneší je najlepší

Logicky, najsilnejšia motorizácia v ponuke s výkonom 96 kW/130 koní je pre Berlingo najlepším riešením. Dokáže bez väčších problémov hrať vyššiu ligu v rýchlom pruhu na diaľnici a má dobrú spotrebu i kultúru chodu. Nová „jednapäťka“ spotrebovala v meste len 5,5 litra na 100 km, za jeho hranicami 4,7 a na diaľnici príjemných 6,3 litra na stovku. Toto auto je prekvapivo pohodlné aj v nezaťaženom stave a je skvelé i z hľadiska užívateľského pohodlia. Najzásadnejším problémom pri jazde sú A-stĺpiky, ktoré sú masívne a vytvárajú kompromisy pri výhľade do strán. Riadenie je úžasne ľahké a polomer otáčania skvelý. Skrz volant vám však do dlaní neprúdi príliš veľa informácií, no tento fakt spôsobuje ľahučké a pohodlné riadenie. Najdôležitejšou devízou poslednej generácie je však imidž, ktorý si rozhodne nájde svojich fanúšikov a zákazníkov.

Základná cena modelu – Citroën Berlingo PureTech 110 S&S LIVE: 14 990 €
Základná cena testovanej verzie – Citroën Berlingo BlueHDi 130 S&S FEEL: 18 890 €
Záruka: 2 roky, rozšírenie za príplatok
Registračná daň: 150 €
Technické údaje:

Technické údaje 
Motor
Typ motora:radový, vznetový
Valce/ventily:4/16
Zdvihový objem [cm3]:1499
Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]:96 (130)/3750
Najvyšší krút. moment [Nm/ot./min.]:300 /1750
Prevádzkové vlastnosti
Maximálna rýchlosť [km/h]:186
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]:10,3
Spotreba - mesto/mimo/kombi [l/100 km]:4,8/4,2/4,4
Rozmery a hmotnosti
Batožinový priestor [l]:597/775
Objem nádrže [l]:60
Pohotovostná hmotnosť [kg]:1620
Rozmer pneumatík:205/55 R17
Dĺžka [mm]:4403
Šírka [mm]:1848
Výška [mm]:1844
Rázvor [mm]:2785